Moravské divadlo se do oslav právě probíhajících Dnů evropského dědictví zapojilo účastí v programu Street Art Festivalu.

„Street Art je v Olomouci v poslední době poměrně živé téma a já jsem velmi ráda, že město díky umění v ulicích stále ožívá. Letos v rámci Dnů evropského dědictví dokonce uvidíme vznik jednoho takového díla doslova v přímém přenosu,“ uvedla náměstkyně pro kulturu Markéta Záleská.

Akce Urban art jam u Velkomoravské ulice v Olomouci. 26. června 2021
Ošklivou ohradu ve Velkomoravské vyzdobili umělci. Než tam vyroste nová čtvrť

Mural se měl na budově divadla objevit už loni, kvůli koronaviru ale z tohoto záměru sešlo. Ředitel Moravského divadla David Gerneš před časem přišel s nápadem, že by bylo skvělé oslavit sté výročí českého divadla v Olomouci muralovou malbou na zdi divadelní budovy a oslovit i mladší diváky prostřednictvím street artu.

„Tehdy jsme vycházeli z her s řeckou tématikou a měli už dokonce vybraného umělce. Bohužel kvůli covidu se nápad nakonec nepodařilo realizovat. Zájem na projektu ale přetrvával, takže jsme se rozhodli oslovit několik dalších umělců podle jejich portfolia a podle toho, aby jejich dílo ´pasovalo´ do veřejného prostoru i k tématu divadla a přitom si umělci zachovali volnost ve své tvorbě,“ vysvětlila Romana Junkerová ze sdružení Street Art Festival.

Slavné osobností spojené s Olomoucí a zobrazené s neobvyklými doplňky oživily fasádu bývalého měšťanského pivovaru v Lafayettově ulici
Klávesák Mozart, císařovna se smetákem. Fasáda v Olomouci originálně ožila

Na malbě o výšce přibližně dvacet metrů přímo před zraky kolemjdoucích pracuje italský umělec, který vystupuje pod jménem Ozmo.

„Mural, který na budově Moravského divadla vytvoří, by měl odrážet klasické řecké pojetí divadla, tak jak je známe z historie, bude ovšem doplněný o současné prvky či symboly, aby výsledek nebyl nudný a konzervativní,“ popsala Romana Junkerová.

Dílo, jehož ústřední postavou je múza tragédie Melpomené, má být hotové v úterý 14. září.

„Výtvarné a dramatické umění kráčí již po staletí ruku v ruce. Symbolicky se obě umění propojí v místě, kde měla stát další budova a místo prázdné zdi zde vznikne dílo, jež velebí oba typy umění,“ dodal ředitel Moravského divadla David Gerneš.