Olomouc uvidí pozoruhodnou sbírku arcivévody Josefa Ferdinanda Habsburského (1872–1942), která se původně nacházela ve sbírkovém fondu olomouckého muzea, odkud byla v roce 1981 převedena do sbírek Národního muzea – Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur.

Jedním z největších lákadel celé expozice je mumie zvaná Haruška, která je nejlépe zachovanou mumií ve veřejných sbírkách v celé České republice.

"Dochovala se i s typickou pohřební výzdobou. S největší pravděpodobností se pod vrstvou obinadel skrývá mumie velmi krásné mladé egyptské ženy. Uvnitř druhé rakve je ještě mumie muže Nyanchhapiho," přiblížil kurátor výstavy Filip Hradil.

Část atraktivní expozice tvoří také kanopy, tedy nádoby, které ve starověkém Egyptě sloužily k uložení vnitřních orgánů vyjímaných z těla zemřelého při mumifikaci. 

"Velmi zajímavá je také soška sedícího egyptského hodnostáře z pískovce. Je to jeden z mála předmětů, u něhož máme zachovanou celou postavu člověka. Kromě toho jsou zde i erotické figurky, mumie koček a další exponáty, které návštěvníky jistě zaujmou," pozval na výstavu, která potrvá až do 15. března, kurátor Hradil.