Těžké téma projednávala v minulém týdnu Rada města Olomouce. Na rozdíl od předchozí, červnové schůze zastupitelstva, které po diskusích a emocích odložilo rozhodnutí o osudu olomouckého zimního stadionu o čtyři měsíce, tentokrát koalice doporučující stanovisko nedává.

Zastupitelé budou mít na stole návrhy postupů realizace projektu - aktualizovanou srovnávací analýzu firmy BeePartners zahrnující tři varianty, jak se vypořádat s ostudnou plecharénou: výstavba nové arény společností Redstone, kompletní rekonstrukce stadionu a vybudování nových hal na zelené louce, kde by bylo investorem město.

Před červnovou schůzí preferovala rada projekt podnikatele Morávka. Těsnou většinou hlasů hnutí ANO. Ostatní dva partneři v městské vládě, ProOlomouc s Piráty a hnutí spOLečně, pro soukromou arénu u Velkomoravské ruku nezvedli.

„Bude na jednotlivých klubech (zastupitelích), aby předložily návrh usnesení podle toho, kterou variantu budou preferovat,“ uvedl investiční náměstek primátora Miloslav Tichý (ANO). „Je to velké téma, navíc zastupitelstvo si to vyhradilo, že chce rozhodnout. Rozhodli jsme nechat to na zastupitelích.“ vysvětlil náměstek Tichý.

Zvlněná a rozbitá třída Svobody v Olomouci. Říjen 2023
Vlnobití na zacpané třídě Svobody. Jaká je šance na pořádnou opravu?

Podle náměstka pro rozvoj Tomáše Pejpka (ProOlomouc a Piráti) jsou k návrhům úplnější informace. V mezidobí se uskutečnily dva semináře pro zastupitele, kde měli dostat odpovědi na všechny otázky, které se následně dopracovaly do srovnávací analýzy.

Zásadní je právní analýza od společnosti Havel & Partners.

„Soubor informací je dostatečný pro to, aby zastupitelstvo mohlo rozhodnout,“ uvedl Pejpek.

ANO: Nejrealistější je soukromá hala

Hnutí ANO podle Tichého podpoří jako nejrealističtější variantu spolupráci se soukromým investorem.

„Utvrdili jsme se v tom, že z těchto tří variant je nejrealističtější tato. Jsme si vědomi toho, že zastupitelstvo nerozhodne o nabídce, že bychom řekli, teď jdeme stavět, ale řekneme, jakou půjdeme cestou a dále budeme jednat,“ uvedl Tichý.

V areálu bývalých vojenských opraven u Velkomoravské ulice v Olomouci finišují demolice, 8. února 2023
VIDEO: Obří haly u Velkomoravské jsou pryč. Demolice pro novou čtvrť skončila

Klub ProOlomouc a Piráti, koaliční partner ANO, má stejný názor na budoucnost zimního stadionu jako na jaře.

„Náš názor je konzistentní. Máme za prioritu výstavbu malé haly a etapovitě parkovací dům a rekonstrukci velké haly,“ uvedl Pejpek s tím, že klub ProOlomouc a Piráti ještě čeká nabídnutá schůzka s developerem Morávkem - klub ANO se s ním sešel v pondělí.

"Před tím to bylo připravené diletantsky"

Část opozice se pozastavila nad tím, že se koalice nyní rozhodla k osudu zimního stadionu nepředložit žádné doporučující usnesení.

„Jsem překvapený, že to takto nechávají na klubech,“ reagoval Štěpán Kellner (SPOLU).

Ocenil, že semináře vnesly do situace více světla. Na jaře část opozice kritizovala, že ani ne 14 dní před hlasování dostali zastupitelé na stůl srovnávací analýzu a měli rozhodovat.

„Zpracovaná právní analýza jasně řekla, že to před tím bylo připravené diletantsky,“ poznamenal Kellner.

Olomoucká "plecharéna" (vlevo) a vizualizace hokejové haly v projektu Nová Velkomoravská
Osud plecharény? Zastupitelé o novém zimáku nerozhodli, odsunuli to o měsíce

Klub SPOLU se podle něj ještě sejde s podnikatelem Morávkem, jenž deklaroval, že chce širokou podporu, pokud by Olomouc měla jít cestou výstavby multifunkční haly firmou Redstone.

Co doporučuje právní analýza?

Právní analýza pro variantu spolupráce se soukromým investorem doporučuje ještě provést předběžnou tržní konzultaci, což je standardní právní nástroj před zakázkou vyjasňující podmínky. A následné vypsání transparentního tendru.

VIDEO: Nová Velkomoravská | Návrh multifunkční arény Olomouc

Zdroj: Youtube

Pokud by zastupitelstvo odsouhlasilo spolupráci města na projektu Velkomoravská, bude muset podpisům smluv ještě předcházet administrace takzvané notifikace podpory Evropskou komisí. Financování projektu z veřejných zdrojů realizovaného soukromým subjektem může zakládat veřejnou podporu.

Vizualizace komplexu Smetanka Park, který vyroste u hlavního nádraží v Olomouci
Jak se změní Olomouc? Tady je přehled chystaných staveb

Malá hala už se chystá

Bez ohledu na to, zda plecharénu nahradí multifunkční hala ve Velkomoravské ulici, nebo město investuje do obnovy stávajícího zimáku v Hynaisově, potřebuje Olomouc druhou ledovou plochu.

Radnice v červnu zadala ke zpracování studii na stavbu malé hokejové haly. Deklarovala, že nechce velký nákladný projekt, ale spíše skromnější variantu.

„Studie by měla být hotova v listopadu. Do návrhu rozpočtu na příští rok zařazujeme, že bychom chtěli projektovat dokumentaci pro stavební povolení a v roce rok 2025, pokud nebudou komplikace, by se mohlo stavět,“ sdělil investiční náměstek Tichý.

Olomoučtí radní zadali ke zpracování studii na stavbu malé zimní haly. Na snímku současný stav, 19. června 2023
Olomouc potřebuje malou halu. Radní zadali studii. Chtějí skromnější řešení

Olomouc je dnes jediné extraligové město, které druhou ledovou plochou nedisponuje. Připravovaná novostavba nahradí současnou, roky nevyužívanou malou halu mezi zimákem a plaveckým stadionem určenou k demolici. Malá hala musí být podle náměstka soběstačná a na objektu zimního stadionu technicky i energeticky nezávislá.