Pro patnáct stovek zahraničních účastníků mistrovství světa to nebyl problém. Nápor, spojený s tak velkou akcí, zvládala včera Olomouc bez potíží. Omezit se museli jen motoristé, pro které bylo uzavřené centrum města.

Střed Olomouce musel být odpoledne bez aut, takže řidiče na všech příjezdových komunikacích vítaly zákazové značky.

„Nijak mě to neomezuje, akorát jsem musel přeparkovat auto, ale jinak mi to nevadí,“ uvedl včera odpoledne čtyřicetiletý Olomoučan, který bydlí přímo v centru města.

„Divili se jenom japonští turisté, kteří nechápali, co to tady je po Horním náměstí rozmístěno za divné věci,“ dodal na adresu různých mobilních prvků, které vytyčovaly prostor pro závodníky.

Podle Lenky Proškové, mluvčí Městské policie Olomouc, nebyly problémy s motoristy. „Lidé o těch opatřeních věděli předem, žádné potíže jsme řešit nemuseli,“ uvedla Prošková.

Pro podnikatele v oblasti ubytování a stravování bylo mistrovství požehnáním. „Fanoušci sem chodili na oběd, bylo tady hodně německy mluvících hostů,“ potvrdil včera odpoledne Rostislav Suchý, provozní Moravské restaurace.

„Máme tady ubytovanou skupinu švýcarských novinářů, kteří přijeli na mistrovství,“ uvedla recepční hotelu Alley. „Jsou tu švýcarští fanoušci a tým norských závodníků, celkem asi čtyřicet lidí,“ potvrdila recepční hotelu Prachárna.

Totéž konstatovali včera i zástupci dalších hotelů, jako je Flora, Lafayette a jiné, plno je i v kempu v Horním Žlebu.

Naprostá většina závodníků a jejich doprovodu ale bydlí na univerzitních kolejích v Neředíně a na Envelopě.

„Koleje jsou plné až po střechu, v Neředíně je přes čtyři sta lidí, na Envelopě tisícovka,“ řekl Robert Zdráhal, který měl na starosti právě ubytování výprav.

„Měli jsme takovou ideu ubytovat všechny pohromadě na kolejích a vytvořit tak něco jako olympijskou vesničku, což se také povedlo. Mimo koleje bydlí jen čtyři výpravy, a to Francouzi, Dánové, Švédové a Norové, všichni ostatní jsou pohromadě,“ dodal Zdráhal.

V Neředíně jsou tak ubytovaní například i běžci z Hongkongu. „Na kolejích mají dobré podmínky, a navíc, orientační běžci jsou skromní sportovci,“ uvedl organizátor a doplnil, že závodníci se mohou také stravovat ve studentské menze.

Odpoledne, když se přiblížil start velkého závodu, se do centra města začaly scházet skupiny fanoušků se švýcarskými, kanadskými, finskými, čínskými a dalšími vlajkami.

Na Horním náměstí bylo plno, ovšem Olomoučané samotní mezi přihlížejícími tvořili spíše menšinu.

Ve slavnostním zahajovacím průvodu, který skutečně připomínal olympijský ceremoniál, zastupovali českou výpravu vedle běžců symbolicky také vozíčkáři. Ti budou mít při mistrovství svou vlastní disciplínu.

Po půl osmé už na Horním náměstí byly jen čety uklízečů, které s nevídanou rychlostí uváděly prostranství do původního stavu. V dalších dnech mistrovství probíhá na jiných místech regionu.