Spojení Olomouce a vytrvalostního závodu platí po dekádu a někteří to s Mattoni 1/2Maratonem Olomouc vydrželi až dodnes.

Na startovní čáře toho úplně prvního ročníku tehdy stál i Tomáš Vyskočil, učitel tělocviku a dnes i nadšený běžec.

„Byl to můj vůbec první závod na trase delší než pět kilometrů. Vždyť já vlastně běhával i kratší vzdálenosti velmi sporadicky, ale motivací proč to zkusit pro mě byla zvědavost, jestli to dám a jaké to vůbec bude,” vzpomíná na pocity před závodem.

Nejlepší výkon se mu podařilo předvést až vloni.

„Běželo to samo, počasí přálo a já si ověřil, že zatím nepatřím do starého železa. Zaběhl jsem si olomoucký osobák bez většího tréninku a bez bolesti,” potěšilo ho.

Pro Stanislava Hájka byl první start v roce 2010 zase jen další z pokusů, jak začít sportovat. Běhání dal přednost před cyklistikou.

„Řekl jsem si tedy že běhání bude bezpečnější a dostupnější,” vysvětluje, co ho přimělo znovu nazout tenisky.

Když slyšel, že Olomouc hostí půlmaratonský závod, byl rozhodnutý, že zkusí novou výzvu a půjde do toho: „Už jsem ve městě několik let žil a miloval jeho krásy a historii. To mě opravdu nakoplo začít znovu běhat. Začátky byly krušné a pouhé čtyři kilometry mě dokázaly odrovnat. To bylo začátkem března. Postupně se ale moje kondice zlepšovala a uběhnout půlmaraton se začalo zdát reálné.”

Nával emocí a energie

Jaroslav Krátký nikdy závodně neběhal a věnoval se spíše míčovým sportům. Jenže to se změnilo s příchodem půlmaratonské trati do města, když ještě zasedal v olomouckém zastupitelstvu. Proto se s předstihem o konání závodu RunCzech dozvěděl.

„A to byl ten moment, kdy jsem si řekl, že je to výzva, kterou bych chtěl zkusit. Připadalo mi to jako skvělá sportovní akce, která do tak krásného historického města patří. Proto jsem ji z pozice zastupitele nejen podporoval, ale rozhodl jsem se jí i zúčastnit. Toto rozhodnutí mi změnilo život. Ve svých 37 letech se stal sport součástí mého života,” líčí svůj příběh a dodává, že na první závod trénoval zhruba čtyři měsíce, aby nakonec mohl do závodu vyrazit za zvuku Smetanovy Vltavy.

„Měl jsem mrazení v zádech a slzy v očích. Kdo to nezažil, nepochopí. Takový nával emocí, energie a atmosféry jsem nikdy nezažil. A věřím, že jsem nebyl sám. Stejné pocity zažívám pokaždé, když se postavím na start dalšího z vašich závodů,” říká Jaroslav Krátký, kterému je dnes 46 let a sportuje až šestkrát týdně.

Místo léků běh

Někde na trati se musel potkat také s Josefem Smolichou. Mužem, který překonal sám sebe i boj s chorobou. Před patnácti lety mu lékaři diagnostikovali nevyléčitelnou Bechtěrevovu nemoc, jejíž příznaky lze tlumit jen léky proti bolesti s vedlejšími nežádoucími důsledky.

„Přestože mi to lékaři nedoporučili, začal jsem pravidelně a intezivně běhat a bojovat s nemocí pomocí běhu. Od té doby jsem naběhal s "Bechtěrevem" tisíce kilometrů. Bylo to mé nejlepší rozhodnutí. Namísto léků běh. To je moje krédo,” vypráví Josef Smolicha.

Tehdy tito čtyři muži stáli na startu s dalšími 1 788 běžci. V sobotu jich budou další tisícovky.

Půlmaratonská fakta:

Ročník: 10. (poprvé se konal 19. června 2010)

Start: sobota, 19.00

Místo startu/cíle: Horní náměstí

Kapacita závodu: 6 400 běžců

Titulární partner: Mattoni

Délka trati: 21,0975 km

Časový limit: 3 hodiny

Kapacita dm rodinného běhu: 3 800 běžců

Ocenění: IAAF Road Race Gold Label

Kategorie: jednotlivci (21,0975 km), štafety (3x5 km, 1x6,0975 km), 2Run (10 + 11,0975 km), Běh o pohár rektora UPOL

Doprovodné akce: dm rodinný běh (3 km), Běž pro dobrou věc, Marathon Music Festival, Moravia Sport Expo

Rekord závodu – muži: Stephen Kiprop (1:00:15 – 2018, Keňa)

Rekord závodu – ženy: Mary Keitany (1:06:38 – 2015, Keňa)

Evropský rekord závodu – muži: Polat Kemboi Arikan (1:02:12 – 2015, Turecko)

Evropský rekord závodu – ženy: Trihas Gebre (1:09:51 – 2018, Španělsko)

Nejrychlejší Čech: Jan Kreisinger (1:05:50 – 2015)

Nejrychlejší Češka: Eva Vrabcová Nývltová (1:11:10 – 2018)