Skoro se zastavil návrat opeřenců, kteří jsou na tahu z jižních zimovišť, stejně tak se moc nechce pokračovat v cestě druhům putujícím do letních domovů ve Skandinávii.

Předpovědi zatím výraznější oteplení nepřinášejí.

Na Velikonoce už v Olomouckém kraji mrznout nebude, nejvyšší teploty ale půjdou maximálně k pěti stupňům nad nulou..

„Výrazné ochlazení, které zopakovalo podruhé po dvou týdnech, má vliv na přílet našich ptáků. I přesto, že jsme zaznamenali první špačky, skřivany, drozdy zpěvné, konipasy bílé a horské, holuby hřivnáče a na konci minulého týdne i bramborníčky a budníčky menšíc, tak jde o menší počty než je touto dobou obvyklé," popisoval místopředseda Moravského ornitologického spolku Jiří Šafránek.

Podle ornitologů se přílet ptáků zpomalil, až téměř zastavil.

„Oproti předchozím rokům jde již o 14 denní zpoždění," poznamenal Jiří Šafránek.

Chladné počasí změnilo plány i druhům, kteří mají namířeno dál na sever a střední Moravou jen táhnou a na polích se moc nezdržují.

Určitě ne v tak početných hejnech, jaká v minulých dnech pozorovali ornitologové. Kulíků zlatých jsou stovky, dokonce hejna přesahují i tisíc ptáků.

„Letošní průběh jarního tahu kulíků zlatých je zcela mimořádný a jedinečný v množství ptáků. Jde o stovky až tisíce ptáků. V nevídaných počtech se zdržují u nás, odpočívají a čekají na oteplení, aby mohli pokračovat v cestě na sever Evropy," uvedl ornitolog.

Výraznější oteplení v nejbližších dnech nepřijde. Ve čtvrtek a pátek půjdou nejvyšší denní teploty v Olomouckém kraji ke třem a čtyřem stupňům.

„O víkendu to předběžně vypadá na velkou oblačnost a maximálně pět stupňů. Předpověď ještě budeme upřesňovat," uvedl meteorolog Zbyněk Návrat z ostravského předpovědního pracoviště ČHMÚ.

Kulíka zlatého si mohou zájemci prohlédnout i na videu, které letos pořídil Adolf Goebel, jednatel Moravského ornitologického spolku v Záhlinicích na Kroměřížsku: