Zatímco v sobotu budou nejnižší teploty v Olomouckém kraji ještě nad nulou nebo na nule, v neděli už podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) spadne rtuť teploměru v noci na -4 až -8 a přes den na -6 až -2 stupně Celsia.

Ve středu 3. ledna odpoledne dosahovala v Olomouci teplota nadprůměrných 10 stupňů Celsia. Teplé a vlhké počasí má podle ČHMÚ panovat až do víkendu, i když se začne mírně ochlazovat – v pátek budou maxima přes den 8 stupňů.

„Během soboty se charakter celého proudění nad Evropou začne zásadně měnit. Nad Británií se vybuduje rozsáhlá tlaková výše, která v podobě jakéhosi ‚bloku‘ znemožní přísun teplejšího oceánského vzduchu nad naše území. Umožní naopak průniku mrazivého arktického vzduchu od severu,“ přiblížil v úterý ČHMÚ na sociální síti X.

Těsně před vánočními svátky byla po rekonstrukci otevřena opravená silnice v Dlouhé Loučce na Olomoucku
Které krajské silnice letos opraví na Olomoucku? Tady je přehled

Nejistota podle ČHMÚ aktuálně panuje nad tím, jak chladný a vlhký tento vzduch bude - vypadá zatím spíše sušší.

„Na přesné odhady teplot a srážek je ale zatím brzy. Na začátku příštího týdne se ale dost možná dočkáme i celodenních mrazů, v případě jasných nocí i teplot hluboko pod -10 °C,“ avizoval ČHMÚ.

Celodenní mráz bude v Olomouckém kraji od neděle.

„Nejnižší noční teploty očekáváme -4 až -8, nejvyšší denní teploty -6 až -2 °C,“ informoval Petr Drobek z ostravského předpovědního pracoviště ČHMÚ. „Místy lze očekávat tvorbu náledí, zmrazků a sněhových jazyků,“ uvedl meteorolog.

Na Svatém Kopečku město upravilo placení parkovného
Přemrštěné parkovné na Sv. Kopečku částečně zlevnilo. Jak a kde

Nejisté zatím podle ČHMÚ je, jak se bude počasí vyvíjet ve druhé polovině příštího pracovního týdne.

„Existují ale náznaky, že toto chladné období by mohlo být delšího charakteru a nebude jen přechodné. Tak jako tak, většina příštího týdne bude s vysokou pravděpodobností ve znamení zimního počasí,“ avizoval v úterý ČHMÚ na síti X.