VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mrakodrapy v Olomouci? Jen v jedné ulici, říká plán

Olomouc /ANKETA/ – Výškové stavby – naruší v budoucnu historické panorama města, nebo jej naopak doplní a rozvinou? Podle Olomoučanů, kteří se na radnici obrátili s námitkou vůči konceptu územního plánu, do města mrakodrapy nepatří. Architekti tvrdí opak.

14.9.2010 52
SDÍLEJ:

Olomouc a mrakodrapy. Ilustrační kolážFoto: DENÍK

Pokud bude mít totiž výšková dominanta architektonickou hodnotu, tak může pohled na historické jádro obohatit.

Jedinou zónou ve městě, kde by podle nového územního plánu mohly sedmnácti- či vícepatrové domy vzniknout, je třída Kosmonautů. Jeden z nich zde má vyrůst do dvou či tří let.

Lidem na výškových budovách vadilo, že by mohly nabourat pohled na cenné jádro Olomouce a zastínit tak staleté historické dominanty. Podobně se vyjadřuje také občanské sdružení Za krásnou Olomouc.

„Podle nás je koncept územního plánu špatně od základů a jedna z věcí, která se nám v něm také nelíbí, je řešení výškové zónace a výškových dominant. Dokument uvedl totiž jen dvě stávající pohledové dominanty, které nesmí budoucí zástavba ohrozit, a to baziliku na Svatém Kopečku a dóm. Nepočítá však s nejdůležitější výškovou stavbou centra, s kostelem svatého Michala,“ vysvětlil Alexandr Jeništa z občanského sdružení.

Doplnil, že právě proto by budoucí výšková zástavba mohla zničit pohled na panorama historického centra.

„To se nám nelíbí, a proto považujeme koncept územního plánu za účelový dokument. Nemáme nic proti vícepatrovým budovám, ale to, jak s nimi pracuje územní plán, nám nepřijde vhodné,“ dodal.

Architekti: Historii chceme doplnit, ne přebít

Brněnské duo Knesl+Kynčl, architekti, kteří územní plán pro město připravují, namítají, že Olomouc se nestane městem mrakodrapů a její panorama zůstane neporušené.

V územním plánu bude totiž zaznačená jen jediná ulice, na které by v budoucnu mohly vyrůst stavby o mnoha patrech.

„Jde o třídu Kosmonautů. Zkoušeli jsme různé koncepty výškových budov. Při velikosti Olomouce a tím, jak je vytvářená, není jiné místo pro podobnou zástavbu vhodné. Třídu Kosmonautů chceme oživit, podtrhnout její důležitost a zvýraznit ji. Za hodnotu ale bereme historické jádro. To chceme doplnit, nikoli přebít. Proto nebudou výškové objekty rušit pohled na Olomouc,“ vysvětlil Jakub Kynčl.

Autoři územního plánu míní, že každá doba by měla mít možnost zapsat se do panoramatu města. Jednou z možností jsou právě vysoké domy.

„Jsou důležité i pro lidi. Upozorňují je, že se v místě koncentruje energie, že se tam něco děje. Proto k výškovým dominantám nemůžeme přistupovat rigidním památkářským způsobem a nepovolit je. Kdyby k nim tak přistupovali v minulosti, nevznikla by spousta staveb, které nyní chráníme. Důležité však je, jakou hodnotu stavba bude mít, zda bude pěkná, nebo ne. To už ale územní plán určit neumí. Její podoba závisí na investorovi a vybraném architektovi,“ podotkl Kynčl.

CO SI O STAVBĚ VÝŠKOVÝCH BUDOV V OLOMOUCI MYSLÍTE VY?
Svůj hlas můžete připojit v anketě v pravém sloupci, svůj názor v diskusi pod článkem.

Mapa ukáže, kde to jde

Radnice si nechala kvůli výškovým stavbám a dalším plánovaným projektům vytvořit digitální mapu Olomouce, která záměr převede do virtuální podoby. Mapa tak ukazuje, jestli budovy narušují ráz města či pohled na něj.

„Může nám pomoci se v konkrétním případě rozhodnout. Osobně nejsem striktně pro nebo proti výškovým stavbám. Každý záměr by se měl posuzovat individuálně. Obecně se však domnívám, že Olomouc neunese architektonicky ani ekonomicky víc než dvě tři vysoké budovy. Dovedu si je ve městě představit, ale klíčové pro mě je, jakou kvalitu architektury budou stavby mít,“ popsal primátor města Martin Novotný.

Už před časem rozdělil Olomoučany na dva tábory záměr soukromého investora postavit na třídě Kosmonautů budovy, ve kterých bude sídlit Inovační centrum, a vysokoškolský kampus.

Součástí nového areálu má být totiž i osmnáctipatrová stavba, která se tak stane první výškovou dominantou ulice. V současnosti se v areálu bývalých kasáren 9. května začínají rýsovat první domy. Štíhlá vysoká budova je doplní o dva či tři roky později.

Stavba kampusu a inovačního centra na třídě Kosmonautů. Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

Celkově dostala radnice od občanů přes osm set podání, která obsahovala velké množství připomínek a námitek. Odborníci je nyní vyhodnocují. Příští rok se budou moci lidé znovu ozvat a k územnímu plánu se pomocí připomínek i námitek vyjádřit.

Autor: Lucie Bukvová

Co říkáte na stavbu 17-ti a vícepatrových budov v Olomouci?

b) Jen s rozmyslem a jako kvalitní architektura

42 %

c) Nevidím moc důvod, ve městě mi nechybí

4 %

d) Jsem rozhodně proti, do Olomouce se nehodí

32 %

a) Jsem rozhodně pro, městu to jen prospěje

22 %

Hlasovalo: 384

Anketa byla ukončena

14.9.2010 VSTUP DO DISKUSE 52
SDÍLEJ:
Milan Brázdil
11

"Nechtěný" volební skokan Brázdil opět první: Je to obrovská satisfakce

trenér Baníku Radim Kučera
26

Sigma? Mnohem víc si věří, nepříjemná pro kohokoliv, chválí Kučera

Olomoucký Pirát Pikal: Životní změna? Jako poslanec budu víc ve vlaku

Jedním z největších překvapení letošních voleb do poslanecké sněmovny je bezpochyby Česká pirátská strana. 

Plecharéna slavila! Mora se lídrovi pomstila za debakl

FOTOGALERIE / Prokletí domácího stadionu je u konce. Olomoučtí hokejisté potřetí za sebou vyhráli na vlastním ledě.

Toto jsou vaši noví poslanci z Olomouckého kraje

Podívejte se, kteří poslanci budou po volbách v parlamentu zastupovat Olomoucký kraj.

Nepropásněte! Výsledky voleb ve vaší obci, názory, podrobnosti

Emocemi a překvapeními nabitý volební víkend přinesl spoustu zajímavých změn, výsledků a reakcí. Tištěný pondělní Deník jich bude plný.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení