Pohotovost začíná také pro olomoucké policisty. Proti neukázněným řidičům motorek letos vytáhnou se dvěma novými, supermoderními silničními yamahami.

Na olomoucké Horní náměstí se v sobotu 18. dubna sjedou příznivci sdružení kolem webu motorkari-olomouc.cz.

„Sraz máme v 11 hodin u letadla v blízkosti náměstí Národních hrdinů. Pak se přesuneme na Horní náměstí, kde počkáme na polední odbití orloje,“ informovala spolupořadatelka akce mezi motorkáři známá jako Mluvka.

Vzkázala, že na jezdce a jejich motorky se mohou přijít podívat všichni příznivci silných strojů. K vidění budou silniční speciály, harleye a mnoho dalších nablýskaných unikátů.

PODÍVEJTE SE na loňský sraz: VIDEO: Motorkáři u orloje odstartovali sezonu

Olomoučtí motorkáři zahajují sezonu symbolickým odbitím orloje již podruhé. Loni se jich před radnicí sjely dvě stovky.

„Pokud vyjde počasí, může být letos účast ještě vyšší,“ odhadla Mluvka.

Konvoj motorek z náměstí vyrazí směrem na Mohelnici a první společnou jarní jízdu završí na kultovní silnici hanáckých motorkářů – trati Ecce Homo. Členové této skupiny olomouckých motorkářů si zakládají na tom, že při jízdě neriskují a především nikoho neohrožují.

„Jsou mezi námi policisté, vojáci, doktoři, prodavači… Jízda na motorce pro nás znamená ten nejlepší relax. Nejsme žádná organizace, takže nemůžeme nikomu nic nakazovat. Ale pokud někdo například přijede bez přilby, dáme mu najevo svoji nelibost. Takový člověk k nám nepatří,“ upozornila.

Policisté budou hlídata na nových yamahách

Proti nezodpovědným jezdcům má olomoucká policie letos novou zbraň. Dostala dvě speciálně upravené yamahy, které mají zabudované měřiče rychlosti. Podle nedávných testů na Masarykově okruhu v Brně mohou tyto silné stroje jet rychlostí až 230 kilometrů v hodině.

„Na letošní rok připravujeme několik akcí zaměřených na motorkáře. Využijeme nové motocykly, ale také některé klasické dopravní hlídky budou zastavovat hlavně řidiče motorek,“ sdělila mluvčí olomoucké policie Marta Vlachová.

Dodala, že největší problémy s motorkáři bývají v regionu právě na zmíněné trati Ecce Homo.

Lehce zranitelní

Loni při nehodách na Olomoucku zemřeli dva motocyklisté, předloni dokonce sedm.

„Nutné, a pro motorkáře zvlášť, je dodržování bezpečnostních předpisů. Hlavně by měli mít na paměti, že jsou daleko zranitelnější než řidiči aut, nechrání je plechy,“ zdůraznila Vlachová.

Dodala, že šofér auta může jezdce na motorce lehce přehlédnout, pokud se dostane do jeho slepého úhlu výhledu.

„Pro řidiče motocyklů je nebezpečná hlavně jízda za snížené viditelnosti a na mokrém povrchu. Doporučujeme různé reflexní prvky na kombinéze,“ řekla Vlachová.

Olomoucká policejní mluvčí v této souvislosti nevyloučila ani zátahy na řidiče, kteří na motorky po takových akcích usednou se zbytkovým alkoholem.