Na spanilou jízdu k zahájení motorkářské sezony se v sobotu 1. května dopoledne vydává asi 50 dvoutaktních a čtyřtaktních strojů. Převažují staré Jawy, nechybí ale ani jiné značky a modernější mašiny.

Bezmála sedmdesátikilometrová trasa vede z Litovle přes Bouzov, Loštice, Mohelnici, Úsov a Nový Dvůr zpátky do místa výjezdu. Zatímco překvapení řidiči aut jsou rádi za každý vhodný prostor pro předjetí kolony, náhodní kolemjdoucí nebo cyklisté si pohled na naleštěné motorky i skútry užívají. Odměnou za zamávání je mimo jiné zvuk klaksonu.

V pohodovém tempu, přizpůsobeném nejpomalejším účastníkům, a bez plánované zastávky trvá májová vyjížďka dvě hodiny.

Zadek trochu bolí

Nechyběl například Jaroslav Večeřa, který dojel z Újezdu u Uničova na Jawě 350.

„Pěkná jízda! Zadek trochu bolí, ale to se dá vydržet,“ hodnotil v cíli.

O akci se dozvěděl na Facebooku. Letos poprvé se mezi výletníky zařadil také Adam Kment z Drahanovic.

„Jsem tu na "devítce". Papíry i motorku mám rok. Příště určitě jedu znovu,“ má jasno.

Hanácký čmód 2021 | Video: Deník/František Berger

Zase víc než minule

Hanácké čmód se letos konal už potřetí, v roce 2018 se uskutečnil nultý ročník. Loňské plány na jaře i na podzim zhatila pandemie. Hlavní organizátor Pavel Dostál chce tradici udržet a rozvíjet.

„Letos nás bylo zase víc než minule. Stává se z toho známá akce, což mě těší,“ svěřil se Deníku.

Pozitivně hodnotil počasí i přítomnost majitelů silnějších kubatur, kteří drželi krok s ostatními. Dokud vydrží motorka i zdraví, nehodlá Pavel Dostál s organizováním přestat.

„I kdybych neměl čas, tak bych urgoval někoho, aby to vzal za mě,“ ujistil profesionální hasič.

V dalších letech by rád přizpůsobil trasu tak, aby si i obyvatelé Mohelnice či jiných měst a obcí přišli na své. A také aby se ženy a muži v sedlech dočkali "čůracích pauz", které letos řešil každý sám dle potřeby. Navzdory tomu do cíle dojeli všichni pohromadě.