„Přijeli jsme sem lidem předvést naše stroje a ukázat jim je zblízka,“ řekla mladá žena, která je mezi ostatními nadšenci rychlých strojů známa pod přezdívkou „Mluvka“.

Motorkáři se nejdřív setkali v Olomouci u letadla, kde se dohodli na trase jarní vyjížďky a v poledne pak zaplnili náměstí před radnicí. Odtud vyjeli směrem k Nasobůrkám a pak dále na Mohelnici, Uničov a Šternberk.

„Ve Šternberku končíme na Ecce Homo. Je to pro nás takové posvátné místo, protože se tu za pěkného počasí pravidelně scházíme každou neděli,“ prozradila motorkářka.

Stovky motocyklů na Horním náměstí přilákaly také pozornost kolemjdoucích.

„Navzdory tomu, že k těmto strojům žádný vztah nemám, musím připustit, že to byly pěkné kousky. Myslím si, že pro většinu lidí to může být zajímavá podívaná,“ domníval se například Tomáš Kaňok, který se svojí manželkou do Olomouce přijel na výlet z Brna.

„Nemám pocit, že podobné akce by v centru města jakkoli překážely,“ dodal Kaňok.

Motorkáři se však někdy setkávají i s odsouzením ostatních řidičů. Ti jim vyčítají nebezpečnou jízdu a hazardování s vlastním, ale i cizím zdravím. Oni samotní se tomu ale brání.

„Lidé si občas o nás myslí, že jsme dárci orgánů na kolech. Já s tím ale nesouhlasím. Samozřejmě jsou mezi motocyklisty i tací, co svou jízdou ohrožují nejen sebe, ale i ostatní řidiče. Když však budu mluvit za olomoucké motorkáře, snažíme se vždy, abychom nekomplikovali dopravu. Ti zkušenější z nás jezdí v čele kolony a také na jejím konci. Máme mezi sebou pokyny a pravidla, kterými se musíme řídit. Když je každý dodrží, nestane se, že by jsme způsobili dopravní nehodu,“ vysvětlila „Mluvka“.

Na motocyklech jezdí přitom lidé ze všech možných profesí a „pater“ společnosti.

„Je mezi námi spousta různorodých lidí. Policisté, vojáci, dělníci, ale i lékaři. Neděláme mezi sebou žádné rozdíly. Bereme se jako parta lidí, která si mezi sebou navzájem pomáhá. Jsme obyčejní lidi, kteří mají rádi stejné stroje a zábavu,“ řekla motorkářka.

Olomoučtí jezdci se podle svých slov snaží prostřednictvím své vášně dělat i akce prospěšné jiným.

„Jezdíme například do dětského domova v Plumlově. Chceme, aby se děti odtud také podívali na motorky. Strávíme s nimi vždy jedno hezké odpoledne a pak jdeme domů. Radost u dětí však zůstává,“ dodala motorkářka.

Motorkáři by chtěli ukončit svou sezonu stejně jak ji začali. Předpokládají proto, že by zvuk silných motorů mohl znít Olomoucí také koncem října.