Za mošt chtějí ovocnáři dvacku. Pocestní mohou vybírat hned ze čtyř příchutí.

„Podobná zařízení, kde se člověk může občerstvit, umístěná v místech, kde jsme to vůbec nečekali, nás nadchla. Natolik, že jsme se rozhodli, že to zkusíme taky. Tak vznikl Moštovník,“ přiblížil inspiraci Ondřej Špunda, vedoucí Ovocnářství Mezice.

Samoobslužné zařízení se zásobníky na šťávu a kelímky postavili ovocnáři u sadu na okraji Mezic. Aby si mohli lidé mošt prvotřídní kvality patřičně vychutnat, pod okrasnou třešeň umístili posezení. Nechybí ani koš na použité kelímky.

„Na výběr jsou čtyři příchutě moštu, který si lidé jednoduše natočí do připraveného papírového kelímku,“ uvedl ovocnář.

To vše za dvacku – jeden kelímek má objem 0,2 litru.

Zahradní bar v Javoříčku, duben 2024
Malebný kout Olomoucka má samoobslužný bar i gril. Odezva je velká

„Dvacku mohou lidé hodit pěkně po staru do mincového otvoru, nebo moderně naskenovat QR kód v internetovém bankovnictví,“ přiblížil.

Moštovník u Nákla je vybavený chlazením na solární elektřinu.

„Mošt by neměl být podchlazený. Chlazení spíná automaticky podle teploty,“ vysvětloval Špunda.

Budka s ovocnou šťávou nabízí turistům připojení k free Wi-fi a k dispozici je zde také USB nabíječka s třemi typy nejpoužívanějších konektorů pro dobití.

Pivní budka ve Věrovanech, 1. května 2024
Na cyklotrase u Olomouce funguje pivní budka. Má velký úspěch

Ovocnáři z Mezic pěstují ovoce na 3,5 hektarech. Zejména jablka a hrušky. I oni se letos potýkají s následky jarních mrazíků.

„Zpočátku to vypadalo na stoprocentní zasažení, ale nějaká jablíčka se začínají ukazovat. Jsou ale poškozená, což nám do moštu zase tak nevadí. Celkově ale letos bude vlivem mrazů málo českých jablek, to můžeme potvrdit,“ poukázal Ondřej Špunda.

Mrazy v Mezicích škodily nejen na kvetoucích jabloních, ale také na dalších druzích ovoce. Citelný zásah utrpěly švestky.

Samosběr jablek v Dětřichově u Uničova v září 2023. Letos nebude, co nabídnout
Katastrofa v sadech na Olomoucku dopadne na samosběr. Není co nabídnout