„Velmi náročný posun mostní konstrukce nad řeku a její umístění mezi levý a pravý břeh se podařilo na jedničku přesně podle plánu,“ sdělil ve čtvrtek Deníku mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

Fakultní nemocnice Olomouc otevřela nové očkovací centrum pro Covid-19, 21. ledna 2021
V Olomouci otevřeli nové očkovací centrum, podívejte se dovnitř

Krádež několika částí konstrukce z oploceného staveniště, zejména dvou kusů na zakázku vyrobených mostních závěrů, podle Chmelaře zásadní komplikace a průtahy nezpůsobí.

„Na postup prací a celkový průběh stavby to nemá a nebude mít vliv. Konstrukce již byla spuštěna do finální pozice. Ukradený prvek lze instalovat i v pozdější fázi, nejde o nic zásadního. Nejhorší je na tom vzniklá škoda,“ reagoval Chmelař.

Ta se podle předběžných odhadů se pohybuje od 100 do 200 tisíc korun. Kromě mostních závěrů ukradli zloději také tři kusy bloků sloužících k posouvání mostní konstrukce a několik desítek ocelových kotev.

„Policie již zahájila úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání zločinu krádeže. V případě dopadení, prokázání viny a odsouzení hrozí pachateli trest odnětí svobody v délce trvání 2 léta až 8 let,“ informovala policejní mluvčí Petra Vaňharová.

Rejnok dorazil na druhý břeh. Konstrukce nového mostu na Masarykově třídě  v Olomouci. 17.12.2020
Rejnok dorazil na druhý břeh. Nový most na Masaryčce už má tvar, podívejte se

Betonování v únoru

Práce na stavbě mostu pokračují a dělníci se již přesunuli na nasunutý most, kde probíhá bednění a armování. Betonování by podle plánu mělo začít v únoru.

„Vzhledem k tomu, že nosná konstrukce je ocelová, nepůjde o tak náročnou akci jako v případě mostu u Bristolu. Bude ale potřeba dobré počasí,“ poznamenal Chmelař.

Následovat budou přeložky inženýrských sítí a odstranění provizorních vzpěr.

Sládek a ředitel velkobystřického pivovaru David Kapsia v tamní výrobně tvarůžků, které společnost bude prodávat pod názvem Tvargle
Tvarůžky od Olomouce. Na novém místě se teď vyrábějí s názvem Tvargle

„Od dubna se koridor pro pěší přesune na novou část mostu, začne demolice zbytku starého mostu a přípravy na stavbu povodní části mostu,“ informoval.

Dělníci v těchto dnech pracují i na dalších stavebních objektech protipovodňové ochrany. V korytě Moravy u ulice Nábřeží pokračuje rozebírání zdiva.

„Stále probíhají i práce na ražbě kanalizačního sběrače. Vše probíhá dle plánu,“ uzavřel Chmelař