Kromě zdrsněného povrchu by mohly nově nést i jména významných osobností spojených s Olomoucí. Na jejich výběru se budou podílet i Olomoučané.

„Z historické dlažby zejména z důvodu nedostatečného upevnění, se odlomilo třicet osm mosazných desek. S myšlenkou na jejich obnovu nás nedávno oslovil architekt Jan Šépka, který je autorem současné podoby Horního náměstí,“ vysvětlil primátor Antonín Staněk.

Proto se rada města aktuálně zabývala jejich obnovou i novým vzhledem.

„Vyznačení jmen na mosazných deskách vhodně zapadá do celkového pojetí Horního náměstí a zároveň se může stát novou turistickou atrakcí. Jednoznačně jsme se však shodli na tom, že z hlediska bezpečnosti by nové mosazné desky měly mít drsnější povrch, aby nebyly v zimním nebo deštivém počasí kluzké,“ uvedl primátor Antonín Staněk s tím, že povrchová úprava se zvýrazněnými jmény by to zřejmě umožnila.

„Teď chceme na dvou kusech mosazných desek vyzkoušet, zda bude vhodnější písmena gravírovat, nebo lisovat, aby byla vystouplá. Nový prvek ve veřejném prostoru musí mít nejen estetickou hodnotu, ale zároveň také splňovat bezpečnostní a technické požadavky,“ doplnil radní a ředitel Technických služeb města Olomouce Miroslav Petřík.

Město má nyní k dispozici na sto jmen osobností, která by se na mosazných štítcích mohla objevit.

Nechybí mezi nimi Wolfgang Amadeus Mozart či Josef Ludvík Fischer.

„Další by pak mohli v anketě vybrat i samotní Olomoučané, kteří by také rozhodli o pořadí, v jakém pořadí by se jména osobností na deskách na Horním náměstí umisťovala,“ řekl Antonín Staněk a doplnil, že přidanou hodnotou a kouzlem nechtěného se tak může stát i anketa o nejvýznamnější osobnost Olomouce.

Výstavní salon města

Osazení nových mosazných desek navrhl architekt Jan Šépka, který Horní náměstí vnímá jako výstavní salon města.

Podle něj všemi poli historické dlažby prostupují mosazné pláty jako zlatá stuha a jejich cílem je zvýrazňovat směry jednotlivých ploch dlažby.

Náklady na výrobu, grafický návrh a instalaci čtyřiceti mosazných desek činí přibližně 490 tisíc korun.

Všech 130 mosazných pásků by mohlo být obnoveno kolem roku 2020.