U těchto rybek je známá nevídaná otcovská rodičovská péče. Samečci nejprve svůdně tančí a mění barvy, aby se samičce zalíbili a získali do váčku na břiše její vajíčka.

Zatímco samička si lhostejně odplave, otec vajíčka sám oplodní, nechá je v sobě vyvíjet a s viditelnými kontrakcemi přivede potomky na svět.

„V minulosti se v zahradě chovalo několik druhů koníků, některé z nich se podařilo i rozmnožit. V expoziční nádrži pavilonu šelem a mořských akvárií je nově k vidění deset jedinců a jen málokomu se povede najít všechny, jsou to vskutku mistři kamufláže,“ lákal do olomoucké zoo na pozoruhodné rybky zástupce vedoucího Pavilonu šelem a mořských akvárií Josef Drtil.

Rozsvícení vánočního stromu na Horním náměstí, 20. listopadu 2022, Olomouc.
VIDEO: V Olomouci rozsvítili vánoční strom. Dostal jméno Perníček

Olomoucká zoo získala nové lákadlo od soukromého chovatele koníků, což je u mořských ryb spíše výjimkou.

„Převážná většina ryb se z důvodu složitého vývoje do chovů importuje. Zásadním problémem je velikost mláďat a nutnost podávání mikropotravy, často planktonní. Mořští koníčci přijímají převážně mraženou potravu,“ vysvětlil chovatel Miroslav Vaverka.

Mláďata odnosí i porodí sameček

U mořských koníků je známá pozoruhodná otcovská rodičovská péče. Samci mají na bříšku váček, do kterého jim samička naklade vajíčka a dál se již o nic nestará.

„Za to sameček, který pojme několik set vajíček, si vajíčka sám oplodní a nechá je v sobě vyvíjet až do fáze, kdy jsou malí koníčci schopní samostatného života a doslova je porodí i s viditelnými kontrakcemi,“ popisovala úděl samečků mluvčí zoo Iveta Gronská.

Vývoj ve vaku trvá do 28 dnů. Je to příklad takzvané oviviparie, kdy na svět vypouští plně vyvinutá mláďata, což u ryb není vůbec běžné.

„Co z toho takový sameček má? No přece jistotu otcovství, a výrazně tím zvýší i šanci svých potomků na přežití,“ poznamenala mluvčí.

Duma  - samec geparda štíhlého v olomoucké zoo
V olomoucké zoo uhynul gepard Duma. Ještě se přišel rozloučit s návštěvníky

Žádná monogamie

O čisté monogamii však u koníků nemůže být úplně řeč. Samičky jsou schopné vajíčky podarovat více protějšků, stejně tak samečci si mohou v případě dostatečně velkého váčku nabrat vajíčka i od dalších samic.

„Aby samec vajíčka získal, musí se samičce zalíbit a trochu jí i zatančit, měnit u toho barvu a celkově ji prostě trochu poškádlit,“ popisovala Gronská úchvatný živočišný druh.

Mořský koník je rozšířen široce: od Perského zálivu po jihovýchodní Asii, kolem Japonska, Austrálie, Indonésie i jihovýchodního pobřeží Afriky a kolem ostrovů Tichého oceánu.

Obývá vody do 55 metrů hloubky, je vázán na prostředí s výskytem mořských řas, kolem kterých se s oblibou ocáskem omotává, což svědčí jeho přisedlému způsobu života a sázce na to, že ho nespatří predátoři.

Zoo Olomouc se pochlubila mládětem mravenečníka velkého.
V olomoucké zoo už je k vidění mládě mravenečníka velkého

Koníci na první pohled člověku ani jak ryba nepřijdou, bizarní tvar těla s ocasem a hlavou připomínající koně, navíc zakončenou trubičkou, k tomu téměř neznatelné ploutvičky a dlouhý chápavý ocas.

„Tím však jejich unikátnost nekončí. Živou potravu nasávají koníci pomocí trubičkovitých úst, oči se pohybují nezávisle na sobě, podobně jakou u chameleonů, s nimiž mají podobnost i ve schopnosti částečně měnit barvu, aby splynuli s okolním prostředím. Barva je variabilní od šedé po žlutou, často s černými skvrnkami. Tento druh dorůstá maximálně do 30 délky centimetrů“ přidala další zajímavosti Iveta Gronská.

Mořské koníky v akváriu doplňují pestrobarevné rybky vřeténky mandarín a nádherné krevetky pruhované.