Vedení samosprávy v Moravském Berouně nedávno obdrželo nabídku na vybudování větrných elektráren na pozemcích u Nových Valteřic. S firmou se již zástupci radnice sešli.

Podle místostarostky Zdenky Szukalské je jednání s dodavatelem na samém začátku.

„Byli jsme sice osloveni jednou firmou, že by měla zájem zde stavět, ale obeslali jsme i další dodavatele, abychom si udělali vhled do současné situace. I ČEZ měl zájem,“ reagovala.

Větrné mapy: ideální lokalita

Podle větrných map je Moravský Beroun a okolí jednou z nejlepších lokalit na výstavbu větrných parků v České republice. Investoři jednali s berounskou samosprávou již v minulosti. Tehdy se však stovky místních obyvatel v petici vyslovily proti soustavě devíti větrníků u Nových Valteřic. Psal se rok 2013.

Deník tehdy psal:

Ilustrační foto
Větrníky u Moravského Berouna nebudou. Nikde

„Vím, že se jedná o třaskavé téma, ale je třeba se na celou věc dívat komplexně. Doba pokročila a v okolí města je vidět větrné elektrárny. Tyto větrné parky se budou i nadále rozšiřovat. Z našeho pohledu je lepší se tohoto boomu účastnit a mít jistý zisk,“ uvedl starosta města Jan Hicz.

Nabídka je podle vedení Moravského Berouna zajímavá a kromě poplatku městu zahrnuje také závazek dodávek zlevněné elektřiny pro občany.

Chystá se fotovoltaika

Moravský Beroun již má podepsanou dohodu se společností ČEZ na výstavbu fotovoltaické elektrárny o předpokládaném výkonu kolem 48 Mwp. Území, kde firma panely rozloží, má výměru zhruba 50 hektarů. Město schválilo odprodej části pozemku na rozšíření a rekonstrukci rozvodny.

Pozemky, kde se mají soláry stavět, již město společnosti pronajalo. Samotná výstavba však vyžaduje změnu územního plánu. „Předpoklad je, že projektově to bude dopracováno do konce srpna, takže v září by to mohlo jít na zastupitelstvo, případně v prosinci, pokud se to nestihne,“ sdělila místostarostka.

S dalším investorem do energie z větru si plácli v sousední Horní Loděnici, kde by až pětici stožárů s rotory ráda postavila zemědělská společnost Úsovsko exministra zemědělství Jiřího Milka. S obcí již má podepsanou smlouvu.

Větrníky u Horní Loděnice. Ilustrační foto
Nad Šternberkem chystají další větrníky, plánuje je firma bývalého ministra

Nabídka byla pro ves ležící na okraji regionu finančně zajímavá. „Vyjádřili jsme souhlas s realizací záměru a podepsali smlouvu s Úsovskem, a to z jednoho prostého důvodu: pro obec je to významný zdroj příjmu po dlouhou dobu,“ potvrdil starosta Horní Loděnice Gustav Repaň.

Neskrýval tehdy, že Úsovsko nabízí lepší podmínky než provozovatel již existující soustavy větrníků, která zahrnuje celkem devět elektráren, z nichž šest se točí na katastru Horní Loděnice.

Stavět budou na vlastním

Úsovsko vlastní v oblasti mezi Šternberkem a Moravským Berounem pozemky, takže by větrníky realizovalo na svém. Vytipovány jsou celkem dvě lokality. Obě v podstatě navazují na již existující větrný park. Předseda představenstva zemědělské společnosti Úsovsko Jiří Milek záměr potvrdil. „Půjde o jeden menší park, plus minus pět stožárů,“ sdělil vloni Olomouckému deníku.

Větrníky u Horní Loděnice. Ilustrační foto
Větrníky v Jívové nenaruší panorama Sv. Kopečku, firma už navíc může stavět

Nejdále jsou s novými větrníky v kopcích nad Šternberkem v Jívové, kde investor plánoval stavbu pěti větrných elektráren déle než 15 let. U Jívové již probíhají v terénu přípravné práce na výstavbu větrného parku, proti kterému bojuje zejména Spolek Nízký Jeseník. Konkrétně se zde jedná o pětici větrníků s celkovým výkonem 10 megawattů. Stožáry s vrtulí budou vysoké 145 metrů.

Mezi obcemi Hraničné Petrovice a Jívová fungují už roky dvě větrné elektrárny, z nichž každá má výkon 850 kilowattů. Další VTE se pak tyčí nedaleko u Staré Libavé a Rejchartic (6x 2,3 MW), zhruba pět kilometrů východně od Moravského Berouna.