Zájem o veřejnou schůzi byl velký. Kinosál Výchovně vzdělávacího centra odpoledne zaplnily desítky obyvatel.

„Možnosti města jsou omezené. Většina těchto občanů bydlí v domech soukromých vlastníků a proti nim nemáme žádné nástroje. Každopádně je potřeba zdůraznit, že od listopadu k žádnému vážnějšímu incidentu nedošlo. I když emoce stále jsou, situace je mnohem klidnější,“ poukázal starosta Jan Hicz.

V bezmála třítisícovém městě žije do 200 Romů. S těmi, kteří zde žijí dlouhodobě, podle vedení samosprávy a městské policie problémy víceméně nejsou.

„Složitější je situace v případě těch, kteří se přistěhovali. V podstatě se jedná o jednu problematickou rodinu, která přišla ze Šternberka, a na nové adrese nezapadla do komunity,“ uvedl velitel berounských strážníků a radní Rostislav Hrdlička v souvislosti s listopadovým incidentem.

Tehdy došlo k přepadení chlapce vrstevníky z problémové rodiny. Rodiče dětí a další místní občané sepsali „petici“, kterou podepsalo zhruba 180 lidí.

Podání se týkalo bezpečnostní situace ve městě, zejména v okolí školy, a obsahovalo podněty, které by měly vést ke zlepšení soužití.

Případ na základě trestního oznámení prošetřuje policie.

Od listopadu žádný vážnější incident

Vedení města a městské policie již přijalo opatření v okolí základní školy.

„Strážníci a asistenti prevence kriminality jsou ráno před začátkem výuky u školy, stejně tak odpoledne. Státní policie se tomu věnuje,“ uvedl Hrdlička.

„Od listopadu však žádný vážnější incident nebyl. Co vím, tak problémový klučina se nějak pošťuchoval s vrstevníky z minority. Nejedná se nyní o nějaké zhoršení bezpečnostní situace ve městě,“ zdůraznil.

Město podle starosty také počítá s rozšířením kamerového systému.

Jak tyto obyvatele lépe vtáhnout do života ve městě

Na zastupitelstvu vedení města představilo také dlouhodobé kroky, na kterých bude pracovat multidisciplinární tým složený ze zástupců samosprávy, městské a republikové policie, sociálních pracovníků, zástupců orgánu sociálně-právní ochrany dětí a neziskovek.

„Budeme hledat možnosti, jak tyto obyvatele lépe vtáhnout do života ve městě,“ uvedl starosta.

Podle Pavlíny Kráčmarové, ředitelky spolku Ecce Homo Šternberk, který zajišťuje v Moravském Berouně volnočasové aktivity pro děti, jde o to, aby byl správně využitý volný čas dětí a rodiče se zapojili do odpoledních aktivit.

„Děti mají možnost navštěvovat komunitní centrum a je domluveno s rodiči, že je po škole budou vodit. Něco se naučí, budou s ostatními dětmi a nebudou mít prostor na to, aby dělaly neplechu,“ poukázala Kráčmarová.

V komunitním centru mají děti každý pracovní den odpoledne pestré vyžití. Funguje taneční nebo fotbalový kroužek.