Radnice uspěla s projektem revitalizace náměstí a přilehlých ulic, na který z potřebných bezmála 43 milionů korun získá bezmála devětatřicet z Evropské unie. Město chce z náměstí udělat místo příjemnější, aby se lidé na náměstí setkávali a vyhledávali jej k odpočinku.

„Uspěli jsme skoro všichni, kdo žádali, což je perfektní,“ reagoval starosta Moravského Berouna Tomáš Feranec (nez.) poté, co výbor Regionální rady regionu soudržnosti Střední Morava v minulém týdnu schválil projekty na rozvoj měst a obcí.

Konkrétně moravskoberounský záměr kompletně řeší veřejná prostranství v centru města.

„Má zatraktivnit zmíněné území a zlepšit životní podmínky zdejších obyvatel. Chtěli bychom, aby bylo místem, kde se mohou lidé navzájem setkávat, bavit, odpočívat, ale i nacházet služby, kulturní a společenské aktivity,“ uvedl starosta.

Zmizí pumpa z náměstí, přibudou stromy

Z evropských peněz město nechá opravit místní komunikace a chodníky, upraví parkovací místa, osm desítek let staré rozvody vody a odpady pod náměstím. Jen investice do infrastruktury v podzemí si vyžádá bezmála dvacet milionů korun.

Z náměstí po letech zmizí čerpací stanice, přibude stromů. „Počítáme s revitalizací zeleně na náměstí, novým mobiliářem a osvětlením,“ poznamenal starosta.

Vedle vzrostlé lípy ve spodní části náměstí se stane dominantou zrestaurovaná barokní plastika Panny Marie Immaculaty.

„V horní části bude nová fontána, po jejímž obvodu jsou navrženy čtyři lípy a pod nimi odpočinkové lavičky,“ uvedl starosta.

Po obvodu náměstí vznikne osmatřicet parkovacích míst lemovaných jednořadou alejí javorů.

#nahled|https://g.denik.cz/43/ab/moravsky_beroun_namesti_05_denik-galerie.jpg|https://g.denik.cz/43/ab/moravsky_beroun_namesti_05.jpg|Vizualizace budoucnosti: rekonstruované náměstí v Moravském Berouně#

Rekonstrukce by měla začít v dubnu příštího roku, a to ve spodní části náměstí, přičemž již letos na podzim archeologové prozkoumají podzemí centra.

„Odstartují v místech bývalé studny na náměstí. Jsme zvědaví, co zajímavého průzkum přinese,“ poznamenal Feranec. Doposud archeologové neměli příležitost v tamním podzemí zkoumat stopy historie města.

Ukončení projektu město předpokládá na konec léta 2010. „Na provedenou revitalizaci bude navazovat obnovení fasád obytných domů stojících na náměstí, které jsou ve vlastnictví města,“ dodal ke změnám starosta.