„Náměstí 9. května opravujeme od léta. Jeho část byla vždy průjezdná. Teď se práce dotkly i silnice I/46. Odborníci zde pokládají vodovodní, kanalizační a další rozvody. Potom udělají úplně novou vozovku,“ uvedl místostarosta Moravského Berouna Jan Brenkus.

Kvůli dvě stě padesáti pěti metrům uzavřené silnice I/46 v centru Moravského Berouna se motoristé musejí vydat po objízdných trasách.

Osobní automobily, které chtějí Moravským Berounem pouze projet, odbočují už v obci Ondrášov na silnici třetí třídy III/44442 a přes obec Sedm Dvorů pokračují Dvorní cestou do Moravského Berouna, kde projedou Partyzánskou a Janáčkovou ulicí, na jejímž konci odbočí doprava na Opavskou ulici, a tím se opět napojují na I/46.

„Městem projíždí i kamiony. Ty však musejí jet jinou trasou než osobní automobily. Přes místní silnice by to nešlo,“ uvedl Brenkus. Nákladní doprava nad 3,5 tuny přijíždějící od Šternberka a směřující do Opavy je odvedena na Bruntál.

„Za obcí Horní Loděnice musejí nákladní auta sjet na I/45, která je dovede do Bruntálu, a odtud mohou pokračovat na Opavu,“ popsal místostarosta. Tato trasa platí i v obráceném směru.

„No to je pro mě nová věc, ještě jsem se nedíval na aktuální stav na silnicích. No ještě že jsem tam neposlal nějaký nadměrňák,“ oddechl si včera dopoledne Jaroslav Kresáč, autodopravce ze Šternberka.

„Přes Bruntál, to je tak minimálně čtyřicet minut zdržení a taky samozřejmě stoupnou náklady, které někteří zákazníci nemusejí uznat. Naštěstí ta cesta na Bruntál je teď v perfektním stavu, je tam úplně nový koberec, takže tam se dá projet pěkně,“ dodal Křesáč.

Vozidla nad 3,5 tuny musejí za několik týdnů počítat s omezením i na této trase na Bruntál. „Plánujeme zde uzavírku v Dětřichově, ale bude to týdenní omezení, které nechceme řešit souběžně s uzavírkou v Moravském Berouně.

Omezení nastane pravděpodobně v poslední fázi oprav na I/46, abychom zanechali průjezd po objízdné trase na I/45,“ informovala mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Martina Vápeníková.

Místní se do centra dostanou okolními ulicemi, ne však na rozestavěné náměstí. Zaparkovat mohou podle místostarosty za lékárnou v ulici Zadní.

Autobusová doprava obslouží všechny zastávky.

„Autobusy přijedou z Masarykovy ulice přes Polní. Budou se muset otočit u kostela a využijí dříve obousměrně neprůjezdné ulice Polní, která bude fungovat jako spojka na Lidickou, která odvádí dopravu do Dětřichova. Lidé však mohou počítat s obvyklými zastávkami, na tom se nic nezmění,“ popsal místostarosta.

Uzavírka je stanovená do 30. listopadu. Stavební práce na náměstí však budou pokračovat až do začátku června.

Celkové náklady na revitalizaci náměstí a opravu komunikací jsou 55 milionů korun, přičemž většinovou část uhradí evropské peníze, zbytek peněz poskytne město a ŘSD, které bude opravovat zmiňovaný tah na Opavu.