Moravské divadlo se ještě před zahájením nové sezony publiku představí na pátém ročníku festivalu Moravské divadelní léto. Ten v pátek 20. srpna v areálu Korunní pevnůstky zahájí premiéra komedie Dokonalá svatba, která se původně měla prvního uvedení dočkat už na konci ledna.

Ve znamení humoru a dobré nálady bude také zbytek programu, poprvé bude na festivalu zastoupený operetní žánr. Nebude chybět ani nedělní dopoledne pro děti s představením Krysáci a ztracený Ludvík. Po roce se na Korunní pevnůstku vrací Sluha dvou pánů, který je ozdobou repertoáru Moravského divadla již osm let. V úterý 24. srpna festival uzavře další divácký hit, interaktivní detektivka Splašené nůžky, kde si roli vyšetřovatelů vraždy zahrají diváci.

Chceme rozdávat radost a zážitky

Umělci z Moravského divadla se na publikum po dlouhé covidové pauze velmi těší.

„Během dlouhé pauzy, kdy zdravotníci, hygienici a další profese bojovaly s pandemií, za což jim patří úcta, dík a obdiv, jsme nezaháleli a mimo snahy o zapojení se do boje s virem jsme připravovali nové inscenace, projekty a udržovali v kondici stávající repertoár. Proto nyní můžeme představit celou škálu novinek. Nezbývá než doufat, že v říjnu opět nenastane kulturní půst a my budeme moci všem rozdávat radost a zážitky,“ sdělil ředitel Moravského divadla David Gerneš.

Na jaké premiéry se můžete těšit?

Prvním premiérovým představením v „kamenném“ divadle bude v pátek 3. září baletní Sólo pro tři inspirované tvorbou a životy tří zpívajících básníků Karla Kryla, Vladimíra Vysockého a Jacquese Brela. Na začátku listopadu bude mít premiéru nové nastudování jednoho z nejpopulárnějších baletů Petra Iljiče Čajkovského s názvem Louskáček – Kouzelný příběh.

„Diváci se mohou těšit na představení, které je vtáhne do kouzelné vánoční atmosféry, na chvíle s překrásnou Čajkovského hudbou, nádhernými kostýmy a pohádkovou scénou Davida Janoška,“ pozval umělecký šéf souboru Michal Štípa. Třetí baletní premiérou nové sezony bude v dubnu příštího roku adaptace románu Oscara Wildea Obraz Doriana Graye.

Už na jaře zkoušel soubor činohry v divadelní budově adaptaci Vánoční koledy Charlese Dickense. Inscenace Pan Scrooge měla mít premiéru na začátku června, nakonec se dočká na začátku října. Na konci listopadu bude mít premiéru adaptace novely prostějovského rodáka Vladimíra Körnera Zánik samoty Berhof v režii bývalého uměleckého šéfa pražského Dejvického divadla Miroslava Krobota. Rok 2022 v Moravském divadle otevře výpravná adaptace románu bratří Mrštíků Rok na vsi. Od března bude na programu také tragikomedie Hraběnka a v květnu americká konverzační komedie Dokud nás lež nerozdělí.

Hudební tečka? Mozartův Únos ze Serailu

Více než rok od původně plánovaného termínu premiéry se prvního uvedení na olomouckém jevišti konečně dočká inscenace jediné Beethovenovy opery Fidelio. Na prosinec soubor chystá slavnou Verdiho operu Nabucco a na únor operetu Noc v Benátkách. Nejen dětskému publiku představí soubor opery a operety v dubnu příštího roku Budulínka, Karkulku, Šípkovou Růženku a Dvanáct měsíčků, tedy hrdiny čtyř pohádkových minioper Jaroslava Uhlíře a Zdeňka Svěráka. Hudební tečku za sezonou pak napíše Mozartův Únos ze Serailu.

Co nabídne Ateliér?

Od nové sezony začne naplno fungovat Ateliér Moravského divadla Olomouc, který rozšíří stávající nabídku o divadelní dílny, besedy s herci a režiséry nebo dramaturgické úvody. U zrodu ateliéru stála členka činohry Jana Posníková, která na JAMU absolvovala obor Divadlo a výchova a v připravovaném centru bude zastávat pozici lektorky.

„Cílem je nabídnout doprovodné aktivity, které divákům umožní nahlédnout do zákulisí divadla či přípravy inscenace nebo jim pomohou interpretovat představení, na které se chystají nebo které právě zhlédli,“ vysvětlila Jana Posníková.

Další novinkou je Klub mladého diváka Arter Olomouc, iniciativa Moravského divadla a studentů Katedry divadelních a filmových studií na Filozofické fakultě Univerzity Palackého, k níž se postupně připojily Divadlo Tramtarie, Divadlo na Šantovce, Moravská filharmonie či Muzeum umění. Klub chce svým členům zpřístupnit vybraný program olomouckých divadel za zvýhodněné vstupné a prostřednictvím návštěv představení, rozhovorů s tvůrci, workshopů, prohlídek zákulisí a diskusí vytvoří otevřený prostor pro společná setkání s kulturou. Členem klubu se může stát každý ve věku 15 až 26 let, studium není podmínkou.

Program 5. ročníku festivalu Moravské divadelní léto

(areál Korunní pevnůstky)

20. srpna Robin Hawdon: DOKONALÁ SVATBA (20 hodin)

21. srpna Florimond Hervé: MAMZELLE NITOUCHE (17 hodin)

22. srpna DOPOLEDNE S DIVADLEM – výtvarná dílnička, hudební dílnička, fotokoutek, předčítání, malování na obličej, airbrush tetování (9 – 14 hodin)

22. srpna Cyril Podolský a Martin Šinkovský: KRYSÁCI A ZTRACENÝ LUDVÍK (10 hodin)

22. srpna Carlo Goldoni: SLUHA DVOU PÁNŮ (20 hodin)

23. srpna Robin Hawdon: DOKONALÁ SVATBA (20 hodin)

24. srpna Paul Pörtner: SPLAŠENÉ NŮŽKY (20 hodin)