„Během naplánovaných prázdninových prací dojde k opravě střešního pláště. Spočívat bude ve výměně střešní krytiny, opravách bednění a krovu a rovněž dojde k rekonstrukci klempířských prvků na střeše,“ popsal provozně technický náměstek Moravského divadla Rostislav Czmero.

Upozornil, že k posledním větším úpravám střechy došlo před 18 lety. „Revitalizace je skutečně nutná, protože střecha se nachází v havarijním stavu. Břidlice, z níž je tvořený střešní plášť, se stářím rozpadá a střechou tak několikrát zatékalo,“ poukázal Czmero.

Kvůli vysokému lešení je před Moravským divadlem zábor po celé šířce historické budovy. Dojde také k omezení provozu sousedící kavárny a restaurace Caffe Opera.

Temná obloha před bouřkou v Olomouckém kraji. Ilustrační foto
Blíží se bouřky, mohou být i silné. A čekají nás tropy, pak i déšť

Vstup do pokladny Moravského divadla se po dobu plánovaných oprav bude nacházet na začátku Divadelní ulice ze strany od Horního náměstí.

„Omlouváme se tímto všem za komplikace spojené se stavebními pracemi, ale věříme, že příznivci našeho divadla, a nejen oni, ocení chystané úpravy historické budovy. Vloni jsme oslavili sto let českého divadla v Olomouci a jsem moc rád, že do nové sezony a nové stovky vstoupíme pod novou střechou,“ uvedl ředitel divadla David Gerneš.

Předpokládané náklady na opravu střechy činí 1,5 milionu korun. Na pokrytí této částky se podílí statutární město Olomouc společně s ministerstvem kultury České republiky, které v rámci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón poskytlo dotaci ve výši 415 tisíc korun.

V dalších letech podle ředitele plánuje Moravské divadlo výměnu oken na budově a rovněž novou fasádu.