Nyní už je jasné, že při pondělním užším kole vybíralo toho nejvhodnějšího šest politiků a tři odborníci z umělecké branže. V úterý 15. září by doporučeného kandidáta měli ve funkci schválit olomoučtí radní, ve středu pak nového šéfa divadla chtějí oficiálně představit na tiskové konferenci.

Už před víkendem se část zájemců dozvěděla, že nepostupují do druhého kola, i když měli původně k ústním pohovorům předstoupit všichni.

„Vyřazení některých kandidátů není žádným porušením pravidel. O tomto postupu rozhodla výběrová komise jednomyslně. Zasedající členové, které město ustanovilo, mají za úkol vypracovat doporučení a navrhnout městské radě nejvhodnějšího kandidáta,“ uvedl náměstek primátora a předseda výběrové komise Jan Holpuch.

Do druhého výběrového řízení (to první město zrušilo, protože kandidáti nevyhovovali požadavkům komise, pozn. redakce) se přihlásilo jedenáct uchazečů, z nichž jeden již na začátku nesplnil podmínky.

Kdo vybíral nového šéfa Moravského divadla

Složení výběrové komise

Politici: primátor Martin Novotný (ODS), náměstci primátora Jan Holpuch (ODS), Jiří Martinák (ODS) a Ladislav Šnevajs (KDU–ČSL), radní Jiří Rozbořil (ČSSD) a hejtman Olomouckého kraje Martin Tesařík (ČSSD)

Divadelní odborníci: ředitel plzeňského Divadla J. K. Tyla Jan Burian, divadelní kritik Josef Herman a teatroložka z Filozofické fakulty Univerzity Palackého Tatjana Lazorčáková

• Oproti prvnímu výběrovému řízení v tom druhém v komisi chyběl stávající ředitel MDO Václav Kožušník.

Desítka kandidátů se pak podrobila testům z ekonomie, jazyka a psychologie a následovat měly osobní pohovory. Komise však přistoupila k „užšímu výběru“ a trojici uchazečů vyřadila.

„V doporučeném dopise mi přišlo oznámení, že jsem pozvaný na testovací část a že v jiný den se uskuteční pohovory s uchazeči. Ve čtvrtek mi však telefonovala asistentka náměstka Holpucha, která mě informovala o tom, že nejsem v užším výběru a s pohovorem nemusím počítat,“ konstatoval jeden z vyřazených Jan Žůrek, nynější vedoucí obchodního oddělení a marketingu Moravského divadla.

V původním dopise, který zájemce zval na výběrové řízení, však žádná zmínka o vyřazování v průběhu soutěže nebyla.

„V pátek mi oficiálně přišlo vyrozumění, že vzhledem k vysokému počtu uchazečů se komise rozhodla přistoupit k užšímu výběru,“ vysvětlil Žůrek.

Kandidáty zmínili jen některé

Zajímavých momentů však bylo ve výběrovém řízení víc. Například předseda komise Holpuch odmítl zveřejnit všechny zájemce o post ředitele.

„Byl jsem mezi deseti kandidáty, kteří dodali potřebné doklady a byli zařazeni do řízení. Po tiskové konferenci rady města, kde náměstek Holpuch uvedl pouze některé kandidáty a nezveřejnil tedy buď všechny, nebo žádného, jsem byl trochu rozpačitý,“ konstatoval Žůrek.

„Nebývá zvykem uveřejnit kompletní seznam kandidátů. Odtajnění jmen přihlášených a také jejich neúspěch ve výběrovém řízení by je mohly poškodit v jejich další profesní kariéře,“ tvrdí Holpuch, který však část uchazečů na dřívější tiskové konferenci vyjmenoval.

Mezi zveřejněnými uchazeči byl například současný ředitel divadla v Ústí nad Labem a dlouholetý ředitel MTF Zlatá Praha Tomáš Šimerda, první ředitel Státní opery Karel Drgáč, umělecký šéfa činohry v Opavě Zdeněk Černín či bývalý zástupce ředitele vydavatelství Vltava-Labe-Press pro Moravu Josef Podstata.

VÍCE: Ředitelem Moravského divadla chce být deset lidí

V této souvislosti lze však připomenout například volbu šéfa České televize. Byla sice notně zpolitizovaná, přesto byli všichni přihlášení předem známi.

Primátor Martin Novotný (zasedá v komisi, pozn. red.) v pondělí uvedl, že se k výběrovému řízení vyjádří až po jeho skončení.

Během úterý by měla městská rada projednat a případně i schválit nového šéfa Moravského divadla. Ten nahradí stávajícího ředitele Václava Kožušníka, který odchází do důchodu.