„Prázdninové práce v Moravském divadle probíhají systematicky. Letos nastal čas na opravy v prostoru jeviště. Tou nejvýznamnější z prázdninových prací bude rekonstrukce zvedaného stolu jeviště neboli propadla,“ uvedl ředitel Moravského divadla Olomouc Pavel Hekela.

Stůl byl instalovaný v roce 1991 a posledních deset let je nefunkční.

„Původně navíc nesloužil ke scénickým účelům, ale k přepravě dekorací, což se nyní změní. Budou přidány bezpečnostní prvky umožňující přepravu herců,“ doplnil provozně technický náměstek Rostislav Czmero.

Jak bude fungovat nové propadlo?

V souvislosti s instalací zvedaného stolu jeviště došlo během prázdnin k vytvoření i nového betonového podloží, protože stávající bylo již nevyhovující.

„Do tohoto podloží se montuje celá technologie. Nové propadlo usnadní pracovníkům jevištní techniky stavbu scény a kulis, odpadne stavba z praktikáblů, protože propadlo buď zajede dolů, jak je potřeba, anebo vyjede až do výšky dvou metrů nahoru, čímž nahradí jevištní stavbu na ploše jeviště,“ vysvětlil mluvčí olomouckého divadla David Kresta a doplnil, že tato rekonstrukce vyjde na přibližně pět milionů korun, které divadlo získalo od svého zřizovatele města Olomouce.

Komfort pro diváky

Rušno je o prázdninách také v orchestřišti ukrytém pod jevištěm, kde se opravují statiky stropu. Půlmilionové náklady uhradí divadlo z vlastních prostředků.

Po loňské výměně křesel si diváci v první řadě stěžovali na nedostatek pohodlí. Od nové sezony budou mít pro nohy mnohem více místa.

„V mantinelu či zábradlí, který je součástí jeviště a do něhož naráželi diváci v první řadě, byly původní dřevěné trámy nahrazeny železnými profily, které mají stejnou nosnost, ale jsou užší. Díky tomu se onen mantinel zúžil a prostor v první řadě zvětšil, věříme, že pro diváky bude již sezení pohodlnější,“ popsal úpravy mluvčí.

Nechybí ale ani drobnější opravy, jako je nátěr podlahy na jevišti, výměna lan v provazišti nebo také generální opravy hudebních nástrojů.

Zahájení sezony 2. září

Prázdninové práce ustanou na konci srpna a do nové sezony vstoupí Moravské divadlo tradičně galavečerem spojeným s předáním cen za nejlepší umělecké výkony. Slavnostní zahájení sezony se uskuteční v neděli 2. září v 19 hodin.