„O novém termínu vedení divadla v tuto chvíli jedná a příznivce operního žánru bude včas informovat,“ ujistil mluvčí kulturní instituce David Kresta. Vstupenky je možné vracet v pokladně divadla do 16. října, v případě online nákupu se peníze vrátí na účet zákazníka.

Letos si svět připomíná 250 let od narození Ludwiga van Beethovena. Skladatelova jediná dokončená opera Fidelio se měla na jevišti olomouckého divadla objevit po téměř třiceti letech. Původně ji chtělo Moravské divadlo uvést už 5. června, náhradní termín byl stanoven na říjen. Teď musela být inscenace režiséra Josefa Nováka znovu odložena.

„Na přípravě jsme strávili hodně času, energie a úsilí. Naděje, že můžeme opět tvořit a podělit se o náš umělecký talent, se v okamžiku rozplynula jako mýdlová bublina,“ posmutněl umělecký šéf souboru opery a operety Miloslav Oswald.

„Budeme věřit, že opatření potrvají jen dva týdny a nebudou se uměle prodlužovat. Mohlo by to znamenat velké komplikace nejen pro hudebně-dramatickou formu, ale i pro celý náš soubor,“ doplnil.

Adaptace populárního francouzského filmu Nedotknutelní v Moravském divadle Olomouc
Změny v Moravském divadle. Balet a operu nahradí činohra, tady je PŘEHLED

Náhradní program

Není to jediná změna v programu tento měsíc. V neděli 11. října se zájemci nedočkají plánované reprízy muzikálu Donaha!. Jeviště ale nezůstane prázdné díky náhradnímu činohernímu představení Sluha dvou pánů. Původní vstupenky zůstávají v platnosti, případně je lze do 16. října vrátit.

Nekoná se ani muzikálová pohádka Popelka, kterou mělo 18. října v Olomouci uvést hostující opavské divadlo.

„Na stejný termín se nám podařilo domluvit náhradní titul – Krkonošskou pohádku v podání Divadla Šumperk,“ informoval vedoucí obchodního oddělení Petr Zadorožný.

Pokud by majitelům vstupenek na Popelku změna nevyhovovala, lístky smí do 25. října vyměnit zpět za peníze.

„Načas se musíme obejít bez operních a muzikálových titulů. Snad se situace brzy vrátí do normálu a budeme moci publiku nabídnout kompletní repertoár,“ doufá ředitel MDO David Gerneš.

Zároveň ubezpečil diváky, že v hledišti divadla se v žádném případě nemusejí cítit ohroženi, apeluje však na dodržování hygienických pravidel včetně nošení roušek.

Omezený režim se dotkne také občerstvení ve foyer budovy. Bufet a kavárna zůstanou od 5. do 18. října uzavřené i v době představení a jejich přestávek. 

Představení nadcházející sezony v Moravském divadle Olomouc, 8. 9. 2020
Nová sezona Moravského divadla zve na Krobota, Janu Paulovou i Nabucco