Sezonu 2023/2024 zahájí Moravské divadlo v Olomouci v neděli 10. září v 19 hodin slavnostním večerem, kdy budou oceněny divácky oblíbené inscenace, vyhlášen nový emeritní člen a předány ceny primátora a ředitele divadla.

„Letos má galavečer ještě další rozměr. Rozhodli jsme se jej spojit s podporou iniciativy Otevřeme zahradu a věnovat část výtěžku z prodeje vstupenek na vybudování odpočinkového místa pro klienty Hospice na Svatém Kopečku,“ uvedl ředitel Moravského divadla David Gerneš.

Moravské divadlo připravuje deset nových titulů. V české premiéře uvede činohru s názvem Jmenuji se Ašer Lev a operu Ad Matrem, ve světové balet Želary a hudební komedii ELA!

„Těší mě, že našim divákům přineseme nové zážitky a potěšíme milovníky klasiky, jako je Brouk v hlavě nebo Prodaná nevěsta. Doufám, že tato sezona bude minimálně stejně tak úspěšná, jako ta minulá,“ věří David Gerneš.

Talkshow s Hynkem Čermákem

Zásadní novinkou je podle něj rozšíření scény o další prostor, kterým je nedávno opravený Červený kostel.

„Vzhledem ke zrušení Divadla na Šantovce, kde jsme hráli komornější inscenace, jsme museli hledat náhradu. Myslím, že skvělou alternativou je navázání spolupráce s Červeným kostelem, kde budeme uvádět soudní drama Teror. V budoucnu bychom tam rádi pořádali speciální koncerty,“ naznačil ředitel Moravského divadla.

Pro uvádění kultovních inscenací s názvem Královny a Když se zhasne však divadlo vhodnou scénu ještě hledá.

Atraktivní novinkou v programu se stane pravidelná Talk show Davida Hrbka, který si do premiérového říjnového dílu pozval divadelního a filmového herce a držitele Českého lva Hynka Čermáka.

Paulová, Krobot a Brouk v hlavě

V nové sezoně představí soubor činohry pět nových titulů. Je mezi nimi inscenace Jmenuji se Ašer Lev od amerického autora židovského původu Chaima Potoka, která se odehrává v padesátých letech dvacátého století v New Yorku.

Klasický milostný trojúhelník se bude řešit v komedii Donalda Churchilla s názvem Natěrač. Režírovat ji bude Jana Paulová, která se do Moravského divadla vrací po třech letech.

Svou druhou inscenaci, Těsnohlídkovu Lišku Bystroušku, nastuduje s olomouckou činohrou režisér Miroslav Krobot, který pro ni se svým stálým tvůrčím partnerem Lubomírem Smékalem vytvořil vlastní dramatizaci.

Moravské divadlo v premiéře nabídne také jednu z nejhranějších francouzských komedií, Brouk v hlavě, režírovat ji má Janka Ryšánek Schmiedtová.

Hudební komedie ELA! inspirovaná životem a závodní kariérou první dámy automobilového sportu, jedné z nejslavnějších olomouckých rodaček Elišky Junkové, vznikala na míru souboru činohry a bude se tak jednat o světovou divadelní premiéru.

Premiéry sezony 2023/2024

- 6. října 2023 Chaim Potok: Jmenuji se Ašer Lev (česká premiéra, činohra)
- 3. listopadu 2023 Henryk Górecki: Ad Matrem (česká premiéra, opera)
- 24. listopadu 2023 Donald Churchill: Natěrač (činohra)
- 15. prosince 2023 Pietro Mascagni, Ruggero Leoncavallo: Sedlák kavalír / Komedianti (opera)
- 19. ledna 2024 Rudolf Těsnohlídek: Liška Bystrouška (činohra)
- 16. února 2024 Zuzana Lapčíková, Hana Litterová: Želary (světová premiéra, balet)
- 15. března 2024 Georges Feydeau: Brouk v hlavě (činohra)
- 12. dubna 2024 Jule Styne: Sugar (muzikál)
- 3. května 2024 Tomáš Syrovátka: ELA! (světová premiéra, činohra)
- 7. června 2024 Bedřich Smetana: Prodaná nevěsta (opera)

Želary jako balet

Hlavní premiérou baletního souboru bude v únoru příštího roku taneční drama Želary. Soubor uvede během festivalu Divadelní Flora Olomouc další premiérový projekt v nových prostorách právě rekonstruovaného kina Central.

Soubor opery a operety v listopadu představí inscenaci Ad Matrem. Dvě nejslavnější opery italského veristického období Sedlák kavalír a Komedianti nastuduje s olomouckou operou Veronika Kos Loulouvá.

Milovníky muzikálů potěší uvedení světoznámého hitu Sugar, který se do Moravského divadla vrátí po deseti letech.

Muzikál, který vznikl podle scénáře k legendárnímu filmu Někdo to rád horké s Jackem Lemmonem, Tonym Curtisem a Marilyn Monroe, bude režírovat Dominik Beneš. Sezonu pak zakončí Prodaná nevěsta v režii Janky Ryšánek Schmiedtové.

Kurzy, workshopy, rodinný program

Zajímavé kurzy si pro zájemce připravil Ateliér MDO.

„Mohou se těšit třeba na kurz rétoriky, maskérský či vlásenkářský kurz. Znovu zařadíme workshopy a rozšíříme nabídku pro děti. Chystáme interaktivní rodinný program s názvem Odpoledne s divadlem,“ vyjmenovala vedoucí Petra Slezáčková.

Moravské divadlo kvůli růstu všech nákladů od září mírně navýšilo cenu vstupného, diváci si připlatí jen o pět procent více.

Cenově nejvýhodnější pro ně nadále zůstává abonmá, na výběr je patnáct předplatitelských skupin včetně dětského pohádkového předplatného. Skupina P nabízí deset premiérových představení a skupina E zahrnuje šest exkluzivních titulů s nejlepšími místy v hledišti.

Podrobné informace o programu a předplatném zájemci najdou na webu Moravského divadla.