Moravské divadlo Olomouc nabídne v nové sezoně 2024/2025 hned dvanáct premiérových titulů.

„Věřím, že si diváci v premiérových titulech najdou oblíbence, kteří je potěší, dojmou nebo pobaví. Jedná se o opravdu pestrou směs od klasických titulů jako je Labutí jezero přes osvědčené současné komedie až po světové premiéry,“ uvedl ředitel Moravského divadla Olomouc David Gerneš.

Balet

Soubor baletu se vrátí ke dvěma velkým premiérovým titulům, které se ponesou v duchu klasiky i současné tvorby.

„Sezonu otevřeme baletem baletů, který není třeba dlouze představovat. Labutí jezero s hudbou Petra Iljiče Čajkovského bude v choreografii Paula Chalmera, scénu a kostýmy navrhne Domenico Franchi. Věřím, že se titul stane dalším pilířem a hrdým zástupcem našeho klasického baletního repertoáru,“ řekl umělecký šéf baletu Jan Fousek s tím, že choreograf se do Moravského divadla vrátí po dvou letech od uvedení Obrazu Doriana Graye.

Druhá baletní novinka je založená na abstrakci a fantazii.

Concerto Fantasy bude taneční kreací vytvořenou pro náš soubor na hudbu Philipa Glasse. Choreografem bude velmi talentovaný a žádaný americký choreograf Garrett Smith, který v poslední době uvedl choreografie třeba v milánské La Scale nebo v Houston Ballet. V České republice se představí poprvé, balet Moravského divadla uvede tuto choreografii ve světové premiéře,“ vyzdvihl Jan Fousek.

Činohra

Nadcházející sezona bude výjimečná pro soubor činohry, protože se v ní zaměří na ryze českou dramatiku.

„První ze dvou světových premiér bude satirická tragikomedie Konečně jsi doma! v režii Petra Štindla a z pera olomouckého spisovatele a scénáristy Michala Sýkory, jenž je autorem televizních detektivních příběhů jako jsou Modré stíny či Případ pro exorcistu. Druhou je divadelní adaptace filmu Chvilky, kterou režíruje sama autorka a režisérka filmu Beata Parkanová,“ sdělil umělecký šéf činohry Roman Vencl.

Zároveň připomněl, že ve filmu v hlavní roli studentky Anežky excelovala Jenovéfa Boková, která za svůj výkon získala Českého lva i Cenu české filmové kritiky.

Klasickou českou dramatickou tvorbu bude zastupovat Kytice Karla Jaromíra Erbena a drama Andělé mezi námi z pera Františka Langera.

„Iluzivní, mystickou a možná až osudovou atmosféru Erbenovy Kytice se na jeviště Moravského divadla pokusí přenést jeden z nejvýraznějších slovenských režisérů současnosti Marián Pecko, pro kterého to bude v pořadí třetí návrat do Olomouce,“ řekl Roman Vencl.

Ten se společně s dramaturgyní Michaelou Doleželovou ujme režie Langerova podobenství o andělech, které vizionářsky zpracovává téma eutanazie.

Závěr sezony bude patřit výrazné osobnosti současného českého divadla Davidu Drábkovi. Ten uvede vlastní a původně rozhlasovou hru s názvem Koule.

„Do Moravského divadla se vrátí po dvou letech od premiéry komedie Sherlock Holmes: Vraždy vousatých žen, aby inscenoval jednu z nejkontroverznějších českých her současnosti, která odkrývá problematiku státem řízeného dopingu v Československu,“ prozradil Roman Vencl.

Činohra navíc uvede premiéru Pohádky zakleté do cimbálu od Kláry Hanušové, režírovat ji bude Dana Račková. Na malé diváky čeká bohatý doprovodný program.

„Bude to premiéra se vším všudy, tedy s červeným kobercem, slavnostním přípitkem a fotokoutkem,“ prozradila vedoucí obchodního oddělení Tereza Matějková.

Opera a opereta

Soubor opery a operety uvede tři standardní a jednu komorní, zato světovou, premiéru.

„Přestože příští sezonu zahájíme projektem Malý třesk, jenž uvedeme mimo ABO, ráda bych jej krátce představila. V Červeném kostele diváci zhlédnou zbrusu novou operu. Přímo pro náš soubor ji napsali Petr Kofroň, Marek Piaček a Michal Cáb. Režie a dramaturgie se ujme Matyáš Dlab a Lukáš Jiřička z brněnského Terénu. Projekt je podpořen dotačním programem ministerstva kultury v rámci Roku české hudby,“ upřesnila šéfka souboru Veronika Kos Loulová.

Následovat bude uvedení stěžejního díla Leoše Janáčka Její pastorkyňa, které vznikne v koprodukci s Janáčkovou operou Národního divadla Brno.

„Díky společnému úsilí jsme dokázali získat tento, dá se říci, nejzásadnější titul, pro festival Janáček Brno 2024, tedy nejprestižnější Janáčkovský festival. Na opeře budeme spolupracovat s organizací Úsměv mámy a zazní tak výpovědi žen, které mají k tématu co říci,“ sdělila Veronika Kos Loulová s tím, že se s čistě ženským inscenačním týmem ujme režie.

Uveden bude také rodinný titul Jeníček a Mařenka od Engelberta Humperdincka v režii Elišky Říhové a gigantický operní titul La traviata od Giuseppe Verdiho v režii Michala Háby.

V souvislosti s velkým zájmem o koncerty ve Vile Primavesi chystá vedení opery také sérii venkovních letních koncertů.

Vzdělávací platforma Ateliér MDO se chce v příští sezoně soustředit na všechny věkové kategorie. Chystá zajímavé workshopy, besedy a dílny v návaznosti na premiérové tituly.

„Diváci a zájemci o divadlo, kteří k nám jezdí z celého Olomouckého kraje, se mohou těšit na otevřené zkoušky a besedy s tvůrci. Určitě budeme pokračovat v sérii interaktivních besed Poznej divadelní profesi a připravujeme další zábavně edukační program pro děti,“ prozradila Petra Slezáčková, vedoucí Ateliéru MDO.

Předplatné za stejnou cenu

Zájemci mohou vybírat ze 14 předplatitelských skupin, včetně premiérového, víkendového nebo pohádkového předplatného.

„Stejně jako předchozí rok i letos bojujeme se stále zvyšujícími se náklady, nicméně naším cílem zůstává nabízet dostupnou a kvalitní kulturu. Abonmá je i nadále tím nejvýhodnějším způsobem, jak chodit do divadla. Změna cenové politiky, která nás od září čeká, ovlivnila abonmá pouze minimálně. Podařilo se nám zachovat cenu předplatného stejnou jako loni,“ ujistila vedoucí obchodního oddělení Tereza Matějková s tím, že stávající abonenti mohou předplatné obnovit od 2. do 30. dubna, noví zájemci od 6. května.

Premiéry MDO v sezoně 2024/2025

- 15. září 2024 Petr Kofroň, Marek Piaček, Michal Cáb: Malý třesk / opera (světová premiéra, mimo ABO)

- 27. září 2024 Karel Jaromír Erben: Kytice / činohra

- 18. října 2024 Petr Iljič Čajkovskij: Labutí jezero / balet

- 15. listopadu 2024 Leoš Janáček: Její pastorkyňa / opera

- 6. prosince 2024 Michal Sýkora: Konečně jsi doma! aneb Papírové mausoleum / činohra (světová premiéra)

- 17. ledna 2025 Engelbert Humperdinck: Jeníček a Mařenka / opera

- 26. ledna 2025 Klára Hanušová: Pohádka zakletá do cimbálu (dětské ABO)

- 21. února 2025 Philip Glass: Concerto Fantasy / balet (světová premiéra)

- 14. března 2025 František Langer: Andělé mezi námi / činohra

- 11. dubna 2025 Giuseppe Verdi: La traviata /opera

- 2. května 2025 Beata Parkanová: Chvilky / činohra (světová premiéra)

- 6. června 2025 David Drábek: Koule / činohra