Pondělní tiskovou konferenci na Horním náměstí zpříjemnila dechová sekce orchestru MDO i pěvecká vystoupení Lucie Kordové, Davida Szendiucha a nové posily olomoucké činohry Kristíny Jurkové. Ta se zdejšímu publiku poprvé ukáže 4. září v populárním muzikálu Donaha!. Mezi činoherními novinkami je v programu také adaptace filmu Nedotknutelní.

„Je to vůbec poprvé, kdy se tento slavný francouzský film převede na divadelní prkna,“ zdůraznil umělecký šéf činohry Roman Vencl.

V pandemií vynucené pauze nezahálel ani baletní soubor, který pod vedením uměleckého šéfa Michala Štípy připravil taneční adaptaci Krvavé svatby, díla španělského básníka Federica Garcíi Lorcy.

Balet na náměstí

Dalším lákadlem se stane moderní balet Sólo pro tři s písněmi Jacquese Brela, Vladimíra Vysockého a Karla Kryla. Tanec bude k vidění také přímo na Horním náměstí, a to 11. září v rámci Dnů evropského dědictví díky exkluzivnímu programu s názvem Balet pro Olomouc.

„Uvidíte klasická i moderní díla, která náš soubor připravil speciálně pro tento večer. Během představení můžete zhlédnout tanečníky, které znáte z našeho repertoáru, společně s novými posilami z celého světa,“ prozradil Štípa.

Beethowen i Hello, Dolly!

Odložené premiéry se dočká také soubor opery a operety. Inscenaci Beethovenovy jediné dokončené opery Fidelio zvolil umělecký šéf souboru Miloslav Oswald mimo jiné proto, že letos v prosinci uplyne 250 let od narození Ludwiga van Beethovena.

Tanečníci a zpěváci Moravského divadla svým fanouškům nadělí ještě předvánoční dárek v podobě muzikálu Hello, Dolly!.

Ke 100 za STO. To je název zářiové akce pro návštěvníky Moravského divadla. Ke každé zakoupené vstupence získá divák druhý lístek v ceně 100 korun zadarmo. Neplatí to pouze pro premiéry inscenací Donaha!, Krvavá svatba a Nedotknutelní.

„Jde o dárek a poděkování našim příznivcům. Současně tím připomínáme, že právě v září před sto lety se z jeviště našeho divadla poprvé ozvala čeština,“ vysvětlil ředitel olomouckého divadla David Gerneš.

Významné výročí bude rovněž ústředním tématem Noci divadel, která letos připadá na 21. listopadu. Program začne netradičně už odpoledne a vyvrcholí galavečerem za účasti významných osobností spojených s historií a současností Moravského divadla Olomouc. 

Podzimní premiéry Moravského divadla Olomouc

4. září, 19.00
muzikál Donaha!

7. září, 19.00
balet Krvavá svatba

18. září, 19.00
činohra Nedotknutelní

9. října, 19.00
opera Fidelio

30. října, 19.00
balet Sólo pro tři

4. prosince, 19.00
opera Hello, Dolly!