Radní v tomto týdnu schválili znění zřizovací listiny organizace vzniklé sloučením obou příspěvkových organizací, včetně nového názvu - Moravské divadlo a Moravská filharmonie. Taky okruhy její činnosti nebo úpravy majetkových poměrů.

„Na příspěvkovou organizaci Moravské divadlo Olomouc zároveň, jako na organizaci přejímající, přejde veškerý majetek, práva a závazky příspěvkové organizace Moravská filharmonie Olomouc. To mimo jiné znamená zaměstnanecké smlouvy, kolektivní smlouvy a další. Současně zastupitelstvu doporučíme schválit nový název příspěvkové organizace, kterým je ‚Moravské divadlo a Moravská filharmonie‘, včetně změny zřizovací listiny, která bude účinná od 1. ledna 2025,“ uvedl k rozhodnutí náměstek primátora Viktor Tichák.

Rozhodnutí podle vedení města vychází z návrhů Komise pro kulturu a cestovní ruch a pracovní skupiny tvořené zástupci jednotlivých politických klubů včetně opozice.

Janek Ledecký s Moravskou filharmonií na Festivalu filharonie v Olomouci v červnu 2023
Výjimečný koncert v Letňáku. Na podporu filharmoniků vystoupí Ledecký i Pecková

SPOLU: Unáhlené, nepromyšlené

Nejsilnější opoziční klub Spolu se záměrem současné koalice od počátku nesouhlasí.

„Upozorňujeme, že se jedná o unáhlený, nepromyšlený krok, nepodložený věrohodnými daty o jakýchkoli úsporách. Bohužel naše návrhy ani apely nikdy vyslyšeny nebyly,“ reagovala předsedkyně klubu Spolu v olomouckém zastupitelstvu Markéta Záleská.

Koalice Spolu vyzývá k zastavení „experimentu“, který podle kritiků nemá v Česku obdoby.

„Moravské divadlo i Moravská filharmonie jsou základními pilíři olomoucké kultury s letitou tradicí, jejich značky mají svůj zvuk a patří k olomouckému stříbru. A mají i nadále zůstat samostatné. K odkazu našich předků se máme chovat s úctou a hrdostí, a ne ho bořit, jak to teď činí vedení města,“ poukázala.

V Olomouci budí pozornost červená piana. Jedná se o petiční stánky, které umístili do ulic filharmonici. Nesouhlasí s chystaným sloučením Moravské filharmonie a Moravského divadla.
VIDEO: V Olomouci budí pozornost červená piana. Filharmonici protestují

Předsedkyně opozičního klubu kritizuje, že vládnoucí koalice ignoruje i protesty veřejnosti.

„To je vypovídající samo o sobě. Stejně jako tisíce Olomoučanů, kteří přišli na koncert Moravské filharmonie do letního kina dát najevo, co si o tom myslí, jsme a budeme proti,“ dodala Záleská.

Tichák: Zachováme dvě značky i identity

Náměstek Tichák opakovaně ujišťuje, že chod Moravské filharmonie ani Moravského divadla ve společné instituci nebude ohrožen. Sloučení se podle něj negativně nedotkne ani diváků ani posluchačů.

Zřizovací listina počítá také se zřízením garanční rady instituce, která bude sedmičlenným orgánem organizace, a jejím hlavním úkolem bude dohled nad dodržováním zřizovací listiny.

„Chod Moravské filharmonie ani Moravského divadla nebude ve společné instituci ohrožen, budou zachovány oba orchestry, a to včetně jejich značky, vizuální identity a dlouholeté historie,“ zopakoval Tichák.

Radou odsouhlasené kroky včetně harmonogramu projednají zastupitelé 10. června.

O odstartování procesu sloučení divadla a filharmonie, s účinnosti od 1. ledna 2025, rozhodlo zastupitelstvo letos v březnu. Vyplynulo to z analýzy mapující potenciál vnitřních úspor a potenciál zvýšení vlastních výnosů, kterou si radnice nechala zpracovat.

Pedagog Milan Ludvík jde předat vedení města petici proti spojení Moravské filharmonie Olomouc a Moravského divadla Olomouc v jednu kulturní instituci, 4. května 2023
Devastace kultury v Olomouci! Lidé peticí odmítají spojení divadla a filharmonie

Odboráři se sloučením zásadně nesouhlasí. Proces je podle nich vágně připravený, provázený nejasnostmi a dramaticky ohrožuje budoucnost a samotnou existenci druhého nejstaršího českého symfonického orchestru.

Jejich vzdor připomínají i červené klavíry jako netradiční petiční stánky v ulicích Olomouce. Lidé zde mají stále možnost podpořit protestující umělce.

Kritiku vyjádřila řada významných osobností z kulturní oblasti, například houslový virtuos Václav Hudeček, filmová dokumentaristka Olga Sommerová, filmař Václav Marhoul nebo hudební skladatel Ondřej Soukup.

Neslučujte Moravské divadlo a filharmonii, píší umělci radním v otevřeném dopise. Ilustrační koláž
Neslučujte divadlo a filharmonii! Vyzývají Hřebejk, Suchý, Pecková a další