Zatímco některé obce ji vyvěšují, další jen iniciativu „Za vyvěšování moravské vlajky" podporují, jiní považují akt za zbytečný.

V moravských městech a obcích navíc nemusí ani plápolat stejné prapory.

Nad Babicemi se začal plátěný symbol moravské jednoty pohupovat ve větru v pondělí krátce po poledni.

„Oslovila nás iniciativa a my vlajku letos stejně jako v několika předchozích letech vyvěsili," vysvětlila Ladislava Zdražilová, která má v Babicích na starosti vztahy s veřejností.

Tradičně se moravská vlajka po boku české a obecní objevuje na obecním úřadu v Komárově.

„Máme v obci jednoho aktivního občana, který myšlenku podporuje. Někteří lidé jsou pro, ale ozývají se i hlasy proti. Pereme se za to, že jsme Moravácí," s úsměvem vysvětlila starostka Danuše Lhotáková.

Jedna z variant Moravské vlajky.Zdroj: DENÍK/Michael Lapčík Jedna z variant Moravské vlajky.Zdroj: DENÍK/Michael Lapčík

Morava oficiálně udělenou vlajku nikdy neměla. V současnosti je některými promoravskými proudy preferována žluto-červená bikolóra do které se přidává moravský heraldický znak vylepšený zlato-červeným šachováním (vlevo) - vlajka se odvolává na zemské barvy Moravy, její používání se rozšířilo během 19. století.
Jako historicky starší a v minulosti používanější verze moravského praporu je ale označována střibrno-červená šachovaná orlice na modrém poli (vpravo) - vlajka vytvořená z původního moravského zemského znaku.

Magistrát: Morava není politický celek

Přes 1 200 obcí z celé Moravy a téměř šedesát jenom z Olomoucka podle Moravské národní obce podporuje myšlenku společné vlajky, ačkoli některé ji přímo nevztyčují jako například Šternberk.

„Situaci jsme několikrát projednávali na radě města, ale vlajku nevyvěšujeme. Iniciativu však podporujeme," ozřejmil starosta Šternberka Stanislav Orság.

Naopak moravský symbol bude chybět v úterý pátého července, na svátek připomínající příchod Cyrila a Metoděje v roce 863, na olomouckém magistrátu.

„Samotná vlajka oficiálně ani neexistuje a Morava není politický celek," zdůvodnila mluvčí Olomouce Jana Doleželová.

Modrou, nebo žlutočervenou?

Nepřipojí se ani Náměšť na Hané.

„Vlajku nevyvěšujeme, připadá nám to trochu zbytečné. K moravské historii se ale samozřejmě hlásíme," ujistila starostka Marta Husičková a upozornila na problém, že existují dvě vlajky, přičemž v případě, že by vztyčovala obec některou z nich, volila by spíše modro červenobílou variantu.

Na tom, zda má být moravský prapor podobu žlutočervené orlice v modrém erbu umístěním na žlutém a modrém pruhu nebo je správnou možností jen modrobílá orlice na modrém podkladu, se neshodnou odborníci ani promoravské organizace.

„Používáme obě verze vlajky, nicméně vlajku markraběcí, tedy modrou variantu, nosíme pouze při slavnostních příležitostech. Pro tuto iniciativu jsme zvolili žlutočervenou vlajku, ačkoliv upřednostňuje-li někdo její modrou náhradu, nebráníme mu," řekl Jaroslav Krábek, předseda Moravské národní obce.

Některé promoravské formace
Moravská národní obec je spolek příznivců historie, kultury a tradic Moravy. Od roku 1985 se snaží posilovat moravského národní povědomí a pokouší se „o návrat Moravy na místo, které jí v Evropě náleží". Odmítá extrémní a nacionalistické smýšlení. (zdroj: zamoravu.eu)

Politická strana Moravané chce obnovit tradiční zemské zřízení ustanovením tří spolkových zemí ve svých historických hranicích – Země česká, Země moravskoslezská (s vnitřní autonomií Slezska) a nově metropolitní Země Praha se zvláštním statutem po vzoru Bruselu či Vídně. Po referendu, v němž Velká Británie prosadila odchod z Evropské unie, se strana postavila za případné odtržení Skotska od Británie. (zdroj: moravane.cz)