Moravská vernisáž piva bude v pátek a sobotu probíhat v pavilonu E výstaviště Flora vždy od 14 do 22 hodin.

„Akce se zúčastní sedmadvacet pivovarů, návštěvníci mohou ochutnat až stovku pivních speciálů z produkce moravských pivovarů. Jako hosty budeme mít pražské pivovary Cobolis a Chroust a také po jednom pivovaru z Chorvatska, Maďarska a Polska,“ pozval za pořadatele Matúš Krátky, majitel pivotéky Pivní ráj.

Moravská vernisáž piva v pavilonu E na olomoucké Floře, květen 2023Moravská vernisáž piva v pavilonu E na olomoucké Floře, květen 2023Zdroj: Pivní Ráj. Autor: Jan Stradiot

Při ochutnávání pivních speciálů si návštěvníci užijí také zajímavý doprovodný program. Páteční odpoledne a večer bude z části věnovaný ženám z oboru pivovarnictví. O svých zkušenostech bude p9vídat Karolína Chroustovská, která stojí v čele sdružení Pink Boots a je vrchní sládkovou pivovaru Chroust.

Olomoucký pivní festival Beerfest na Korunní pevnůstce - pátek 2. července 2021
Beerfest je zpátky. Zve na hudební smršť, desítky pivovarů i novinku na náměstí

V sobotu proběhnou přednášky zaměřené na různé pivní styly i domácí minipivovary a lidé se dozví, jak si minipivovar vybudovat třeba doma v garáži.

„V rámci Moravské vernisáže piva pořádáme také dvě soutěže. Spolupracujeme s katedrou analytické chemie Přírodovědné fakulty na Univerzitě Palackého a lidé budou moci ochutnat pivo, které přímo pro naši akci uvařily tamní studentky. Výtěžek z prodeje poputuje na podporu spolku Jdeme Autistům Naproti,“ řekl Matúš Krátky.

Burger s fazolovou plackou před bistrem Bugr Burger v centru Olomouce
Olomouc v bulce 1: divoký Bugr Burger se zážitky pro všechny smysly

Pivotéla Pivní ráj letos oslaví deset let fungování.

„Od samého začátku spolupracujeme zejména s lokálními minipivovary z Olomouckého kraje a Moravy. V nabídce máme jako doplněk pivní speciály z Polska, Maďarska a Estonska, které tuzemští producenti zatím nenabízejí. Piva do naší prodejny vybíráme hlavně na základě chuti a také atraktivního vizuálu,“ popsal majitel pivotéky.

Olomoucká pivotéka Pivní ráj, provozovatel Matúš Krátky.Olomoucká pivotéka Pivní ráj, provozovatel Matúš Krátky.Zdroj: Deník/Magda Vránová

Většina pivních speciálů je podle něj sezonní záležitostí a na některé si občas lidé musejí počkat, až se znovu objeví v nabídce.

„Zákazníky máme velmi různorodé. Ke každému přistupujeme individuálně a vždy se snažíme vybrat pro něj to nejlepší. Spousta lidí si k nám chodí pro dárky k narozeninám či Vánocům. Ač jsme pivotéka, nabízíme také řemeslné limonády. U studentů je teď velmi oblíbené maté, což je zajímavá kombinace ledového čaje a limonády. V naší nabídce je teprve pár měsíců,“ doplnil Matúš Krátky s tím, že v poslední době rád ochutnává takzvaná spontánně kvašená piva, která vznikají tradiční metodou kvašení a mají specifickou chuť.