Otevřený dopis reaguje na rozhodnutí olomouckých radních, kteří v minulém týdnu jednomyslně odsouhlasili přípravu sloučení divadla s filharmonií k 1. lednu 2025.

„Navzdory námitkám současných ředitelů a proklamovaným heslům vedení města, že se jedná pouze o zvažované konzultace s účelem ulevit městskému rozpočtu, byl překvapivě stanoven termín, k němuž by sloučení mělo proběhnout,“ reagoval Lumír Kantor, senátor a jeden z iniciátorů otevřeného dopisu určenému primátorovi Miroslavu Žbánkovi (ANO) a jeho náměstkovi pro kulturu Viktoru Tichákovi (ProOlomouc a Piráti).

Open-air koncert na Horním náměstí v Olomouci. Ilustrační foto
Olomouc jde slavit, průvodem i velkým koncertem na náměstí. Tady je PROGRAM

Podle signatářů povede sloučení obou institucí k postupnému oklešťování, redukci zaměstnanců a omezování repertoáru.

„V univerzitním městě s vysokou mírou vzdělání zůstane torzo klasického umění. To si Olomouc ani náš kraj nezaslouží,” poukázal Kantor s tím, že roční návštěvnost vystoupení souborů je přes 115 tisíc lidí.

Otevřený dopis umělců proti slučení MDO a MFO (plné znění v PDF ke stažení zde)

Otevřený dopis umělců proti slučení MDO a MFOOtevřený dopis umělců proti slučení MDO a MFOZdroj: Zdroj Lumír Kantor. Repro: DeníkOtevřený dopis umělců proti slučení MDO a MFOOtevřený dopis umělců proti slučení MDO a MFOZdroj: Zdroj Lumír Kantor. Repro: Deník 

Otevřený dopis umělců proti slučení MDO a MFOOtevřený dopis umělců proti slučení MDO a MFOZdroj: Zdroj Lumír Kantor. Repro: DeníkOtevřený dopis umělců proti slučení MDO a MFOOtevřený dopis umělců proti slučení MDO a MFOZdroj: Zdroj Lumír Kantor. Repro: Deník 

Úspora je diskutabilní

O tom, že fúze povede k úsporám peněz v městské kase, kritici pochybují.

„Z dosavadních materiálů vyplývá, že úspora rozpočtu města je velmi diskutabilní. Zároveň do diskuse o sloučení nebylo přizváno vedení kraje, což považuji za nepřijatelné,“ zdůraznil Kantor, ambasador Moravské filharmonie.

Budova Moravského divadla a Moravské filharmonie na Horním náměstí v Olomouci. Ilustrační foto
Moravské divadlo a filharmonie směřují ke sloučení. Radní se rozhodli

Sloučení divadla s filharmonií k 1. lednu 2025 schválili radní v minulém týdnu.

„Vize sloučení do jedné instituce vychází z potřeby dlouhodobě a koncepčně řešit budoucnost obou institucí a po zvážení stanoviska odborníků se jeví jako cesta, která umožní rozvoj divadla i filharmonie a zároveň bude rozpočtově dlouhodobě únosná,“ poukázal Viktor Tichák.

Zachování značek

Podle náměstka pro kulturu se jedná spíše o formální krok. „Umožní řešit otázky jako sdílení budovy, realizace synergií v provozních, marketingových oblastech a dalších,“ vysvětloval Tichák.

Varianta počítá se zachováním a podporou značek Moravského divadla Olomouc i Moravské filharmonie Olomouc.

Pedagog Milan Ludvík jde předat vedení města petici proti spojení Moravské filharmonie Olomouc a Moravského divadla Olomouc v jednu kulturní instituci, 4. května 2023
Devastace kultury v Olomouci! Lidé peticí odmítají spojení divadla a filharmonie

Jestli se v Olomouci půjde cestou vedoucí ke sloučení divadla a filharmonie, nebo bude zachován současný stav, rozhodnou zastupitelé v pondělí 5. června.

„Obě varianty budou předloženy Zastupitelstvu města Olomouce s doporučením postupu vstříc sloučení. Postup spočívá v detailním rozpracování podvariant a s přípravou na spojení. Součástí návrhu je i zadání vypracování externího posudku, jmenování manažera spojení a pokračování v oficiálních jednáních s Olomouckým krajem a Ministerstvem kultury,“ informovala po jednání rady města mluvčí magistrátu Radka Štědrá.