Správce toku provádí údržbu říčního koryta, a tak výrazně snížil hladinu vody

Vodohospodáři záměrně snižují hladinu Moravy nejméně jednou ročně. „Srážku děláme obvykle začátkem léta, v době, kdy mají velké firmy celozávodní dovolenou a lépe se obejdou bez vody. Správce toku díky tomu může opravit stavidla a odstranit naplaveniny. Firmy, které z řeky odebírají vodu,zároveň provádějí údržbu svých odběrných zařízení,“ uvedl Antonín Kurfürst z Povodí Moravy.

Krátkodobé snížení průtoku v řece tamním ekosystémům nevadí. „Většinou se jedná o maximálně dva týdny. Mimořádné srážky v době havárií však trvají až měsíc. Pokud někomu termín nevyhovuje, může u správce toku podat námitku. Všechny dotčené organizace o termínu informujeme s dostatečným časovým předstihem,“ sdělil Kurfürst.

Veslařské oddíly teď na řece nemohou trénovat

S nedostatkem vody v řece Moravě se v těchto dnech potýkají členové olomouckých vodáckých klubů, a to nejen z důvodu nedostatečného příbytku srážek.

„Je to problém, který bohužel nejsme schopni nějak ovlivnit,“ řekl předseda VK Olomouc František Horský a dodává: „Každý rok jsme informováni o dnech, kdy bude řeka Morava téměř vypuštěná. Děje se tak z důvodu pravidelné údržby na vratech jezu, a přestože jsme přizváni k účasti na jednání mezi vedením Povodí Moravy s vedoucí odboru životního prostředí Ing. Zvoníčkovou, prakticky nemůžeme určené dny ovlivnit. O to je naše pozice složitější, když právě nyní probíhá finální příprava veslařů na Mistrovství ČR žactva a dorostu.“

Hladina řeky Moravy výrazně poklesla již v neděli a tato nepříjemná skutečnost potrvá až do začátku července. Další objemné vypuštění musí sportovci očekávat ještě v polovině září, přesto krátkodobý a méně výrazný úbytek vody v Moravě mohou lidé pozorovat i v průběhu prázdnin, kdy se však hladina sníží maximálně o 40 cm. Tato situace již nebude pro olomoucké veslaře nijak závažná, tréninky v této době by měly probíhat bez komplikací.