Morava v Moravičanech kulminovala v pátek ráno, při výšce 281 centimetrů, což odpovídá druhému povodňovému stupni. Problém je opět na Nových Mlýnech, kde jsou rozlivy na polích, ale obyvatelé ohroženi nejsou.

„Spodní vody jsou vysoko, někde bude voda ve sklepích. Situace se však nedá srovnat s tím, co bylo před týdnem,“ hodnotil páteční ráno starosta Litovle Viktor Kohout. „Nastává pokles a má mrznout. Už to bude dobré,“ dodal.

Morava v Litovli v pátek 5. ledna ráno.Morava v Litovli v pátek 5. ledna ráno.Zdroj: Viktor Kohout

Lužní lesy jsou plné vody

Litovel měla velké obavy. Povodňová komise varovala občany, aby si zajistili majetek.

„Upozorňujeme občany žijící v záplavové zóně aby sledovali stav toku a v případě potřeby zabezpečili svůj majetek (vozidla na bezpečná místa, v případě potřeby vypnout elektřinu, vodu a plyn),“ apeloval na občany povodňový štáb města.

Morava v Olomouci po deštích opět stoupá. Náplavka je uzavřena. Podle modelu hladina překročí 2. stupeň povodňové aktivity, 3. podle aktuální předpovědi by dosáhnout neměla. Na snímku situace ve čtvrtek 4. ledna v 10:00.
Morava v Olomouci stoupá. Litovel varovala občany, ale v ohrožení nebude

Předpovědní modely ve čtvrtek ukazovaly pro Moravičany stav ohrožení a voda už se nemá kde vsakovat. „Lužní lesy jsou nasyceny. Obavy byly,“ uvedl Kohout.

Jednička na Nových Sadech

V Olomouci, na Nových Sadech, je od čtvrtečního večera první povodňový stupeň. V pátek ráno měla hladina 370 centimetrů.

Podle předpovědního modelu by během pátku nemusel být překročen druhý stupeň – 390 centimetrů.

Příznivě by z pohledu povodňové situace měly zafungovat avizované mrazy. Celodenní by měly přijít už v neděli.

„Situace by se mohla zlepšit s příchodem mrazivého počasí v závěru tohoto týdne, které jednoznačně přispěje ke snížení průtoků,“ poukázal tajemník povodňové komise města Olomouce Jan Langr.

Ilustrační foto
Olomoucko sevřou celodenní mrazy, zřejmě hned tak nepoleví

Pozor na padající stromy

Počasí by nadále měli sledovat zejména majitelé nemovitostí, kteří mají suterénní prostory v blízkosti toků, kvůli zvýšené hladině spodní vody. Upozornění platí nejen pro město Olomouc, ale pro celé území správního obvodu.

Nadále platí i obezřetnost při pohybu v blízkosti rozvodněných toků.

Novoroční výstup na hrad Helfštýn. 8. ledna 2022.
Kam o víkendu? Na plesy, novoroční Helfštýn i švihlou chůzi

Vlivem povodňových stavů a zaplavení území může docházet k poškození stromů, k vývratům a k pádům stromů nejen v ramenném systému Moravy a na přítocích, ale i v navazujícím území.

„Žádáme občany, aby v lokalitách ovlivněných povodněmi omezili pohyb a v zájmu bezpečnosti a ochrany majetku neparkovali pod vzrostlými stromy motorová vozidla a nezdržovali se v jejich blízkosti,“ upozornil vedoucí odboru životního prostředí olomouckého magistrátu Petr Loyka.

Bližší informace o povodňové situaci najdou zájemci na webech Povodí Moravy a Českého hydrometeorologického ústavu.