Jestli dosáhne nejvyššího, třetího stupně povodňové aktivity, ukáže vývoj srážek v příštích hodinách. Morava by v Olomouci měla kulminovat v noci ze středy na čtvrtek.

V Olomouci může během dne dojít k lokálnímu rozlití vody mimo koryto řeky Bystřice, zejména v takzvané „Myší díře“. Odbor ochrany olomouckého magistrátu proto občany upozorňuje, že může dojít k uzavření podjezdu v ulici Milady Horákové.

Lidé by se také neměli pohybovat v blízkosti vodních toků.

Náplavka pod vodou

Stavbaři včas odstranili techniku ze staveniště u Bristolu a na dalších místech, kde v těchto dnech probíhají práce. Budoucí náplavka se již ocitla pod vodou.

„Pokud jde o samotnou stavbu, dá se předpokládat, že voda zde bude stoupat, bude zaplavena náplavka, ale podle informací ze stavby nedojde k žádnému poškození. Nepředpokládáme ani to, že by došlo k zaplavení v intravilánu města,“ uvedl ve středu před polednem mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

Morava v Olomouci-Nových Sadech ve středu večer vystoupala na první stupeň povodňové aktivity nastává při výšce 360 centimetrů.

Druhý pohotovostní stupeň je vyhlašován při 390 centimetrech. Podle předpovědi by měl být v příštích hodinách dosažen. Vše však bude záležet na tom, jak se budou vyvíjet srážky.

V oblastech nad Olomoucí, například na Třebůvce byl dosažen třetí, nejvyšší stupeň povodňové aktivity. Voda jde stále nahoru.

„V Olomouci bude pravděpodobně dosažen druhý stupeň povodňové aktivity, jestli bude dosažen i třetí, to ukáže vývoj počasí v následujících hodinách,“ sdělil Chmelař. Ke kulminaci by mělo docházet na přelomu dnešního a zítřejšího dne. „Někdy okolo půlnoci,“ upřesnil mluvčí.

Na Olomoucku ráno nastal první stupeň i na řece Bystřici ve Velké Bystřici. Hladina v korytě stále stoupá.

V Olomouckém kraji je nevážnější situace na řece Bečvě, která ráno dosáhla v Teplicích na řřetí povodňový stupeň. Na některých místech na Hranicku a Lipnicku se dopoledne vylila z břehů, v Přerově postavili ráno na ochranu před velkou vodou mobilní hráze.