Zahrnuje celkem třináct lokalit.

Kantoři z místní základky ocenili, že úprava vymezuje okolí školy, kde se po večerech hlavně koncem týdne scházejí teenageři a dopřávají si alkohol.

„Upravili jsme původní vyhlášku a ve vymezování lokalit jsme použili trochu jinou logiku, kdy jsme zákaz stanovili v okruhu 100 metrů od daného místa. Na strážnících nyní bude, aby lokality ohlídali," sdělila starostka Zdenka Szukalská.

Nová obecně závazná úprava stanovuje třináct veřejných prostranství nebo jejich částí. Pokud tam někdo bude popíjet, spáchá přestupek a hrozí mu pokuta.

Zákaz platí na celém náměstí 9.května, na veřejných prostranstvích ulice Gen. Svobody, před vlakovou stanicí v Ondrášově, u zdravotnických zařízeních či v okolí základní školy.

Právě zákaz u školy oceňují místní pedagogové.

„Jsme rádi, že vyhláška zahrnuje veřejná prostranství v okruhu do 100 metrů od školy, protože máme veřejně přístupné hřiště a stejně tak vedle školní družiny jsme na lavičkách hlavně v pátek večer vídali náctileté, jak popíjejí. Zůstávaly po nich rozpité flašky. Za porušení vyhlášky je mohou strážníci pokutovat a děti nebudou ohrožovány," reagovala zástupkyně ředitelky základní školy Lenka Svobodová.

Hrozba pokuty pijany zklidnila

Podle berounského vrchního strážníka Rostislava Hrdličky jde často o známé „pijany" a vyhláška na ně podle jeho zkušenosti platí.

„Jde o sezonní záležitost a některé typy lidí, jakmile se oteplí, prostě musejí ven a dát si na veřejnosti alkohol. Nejlépe si sednout na náměstí, dát si pivo, víno v petce, do toho rum a pak hulákat a být sprostý na kolemjdoucí. Od té doby, co vědí, že hrozí pokuta, se situace zklidnila," hodnotil strážník.

Případy řeší podle závažnosti. Pokud někdo poprvé poruší vyhlášku z neznalosti, strážníci mu vysvětlí, čeho se dopustil a prohřešek skončí domluvou.

„Jinak přestupek předáváme správním orgánům. Pokud dotyčný „jen" popíjí a nedopustí se ničeho dalšího, zpravidla se vyřeší bez dalšího řízení vydáním příkazu o uložení napomenutí nebo pokuty," vysvětloval strážník.