"Mokří" hasiči dostanou přidáno, dočkali se i stravenek
Olomouc – S plošným snížením platů o více než sedm procent se v roce 2011 museli smířit všichni krajští profesionální hasiči. Kvůli úsporným opatřením tehdy přišli také o stravenky a další sociální výhody.
Od července letošního roku by se tzv. výjezdoví hasiči měli dočkat vyšších rizikových příplatků.
Od prvního července 2014 budou všichni výjezdoví – tzv. mokří hasiči zařazeni do první skupiny rizika.
Ve skutečnosti by to pro ně mělo na výplatní pásce znamenat přibližně o tisíc korun měsíčně více.
V celé republice se novinka dotkne okolo šesti a půl tisíc hasičů.
Polepšit by si měli také profesionální hasiči z Olomouckého kraje.
„V našem kraji by se měly rizikové příplatky od druhého pololetí tohoto roku navýšit celkem 369 výjezdovým hasičům. Tito příslušníci mají nerovnoměrně rozvrženou pracovní dobu. Slouží v režimu čtyřiadvacetihodinových směn a pak mají osmačtyřicet hodin volno. V rámci směny je šestnáct hodin určeno na výkon práce a zbývajících osm hodin mají pohotovost na pracovišti," vysvětlil ředitel krajských hasičů Karel Kolářík.
Do stejné skupiny jako policisté
Při vyhlášení poplachu v době pohotovosti pak mokří hasiči okamžitě přecházejí do režimu výkonu služby a ihned vyjíždějí k požárům, dopravním nehodám či přírodním katastrofám.
Profesionální hasiči, kteří denně nasazují při výjezdech svůj život, byli až dosud zařazeni ve druhé skupině rizika, zatímco všichni policisté v přímém výkonu služby jsou léta zařazeni v prvním stupni rizika.
Červencové zvýšení rizikového příplatku má tuto historickou nerovnost mezi sbory napravit.
„Nejedná se pouze o nějaký příslib. Finanční prostředky na navýšení rizikového příplatku hasičský záchranný sbor Olomouckého kraje určitě dostane," ujistil ředitel krajských hasičů.
V roce 2011 byly příslušníkům hasičských sborů i občanským zaměstnancům plošně sníženy platy o deset procent, krajští hasiči pak měli na výplatních páskách průměrně o 7,2 procenta méně. „Snížení platů naštěstí v Olomouckém kraji nebylo až na výjimky důvodem k odchodu příslušníků od sboru.
Kvůli razantním škrtům v rozpočtu tehdy byly také zrušeny stravenky. Díky stabilizaci rozpočtu je hasiči od letošního května zase dostávají, příspěvek zaměstnavatele je ale stále omezený," dodal Karel Kolářík s tím, že průměrný plat výjezdového hasiče se nyní i s příplatky pohybuje okolo 30 tisíc korun hrubého měsíčně