Na síti X to oznámil ředitel ŘSD Radek Mátl.

Na D35 plánuje podle jeho slov ŘSD během pár týdnů dokončit výběrové řízení na zhotovitele tunelu Homole a s tím související stavbu samotné dálnice v okolí tunelu, tedy úseku Ostrov - Vysoké Mýto.

Vedle toho také bude brzy vysoutěžen úsek D35 Džbánov - Litomyšl a D35 Křelov - Slavonín, II. etapa, což je chybějící spojka na obchvatu Olomouce.

Pokud nepřijdou námitky proti výběru, tak kromě úseku dálnice Ostrov - Vysoké Mýto ŘSD plánuje v řádu týdnů až několika málo měsíců zahájit i samotnou realizaci.

Kruhový objezd u Globusu, na který je provizorně napojen západní obchvat Olomouce. Už od roku 2007.
ŘSD má firmu na dokončení obchvatu Olomouce. Stavět se začne už brzy

Mátl zároveň vysvětlil, proč úsek Ostrov - Vysoké Mýto, který je přitom navazující na konec současné dálnice, bude mít určité zdržení.

"Stavbu je předně nutné koordinovat se stavbou tunelu zejména z hlediska využitelnosti materiálu a zároveň je nutné ještě dokončit majetkoprávní přípravu. Se zahájením realizace stavby však počítáme hned ve 2. čtvrtletí tohoto roku," řekl Mátl.

Motoristé se na modernizované odpočívce Skrbeň na D35 musejí spokojit s plastovými záchodky. Leden 2024
Místo moderního zázemí jen kadibudky. Odpočívka u Olomouce řeší komplikaci

Tunel Homole leží uprostřed tohoto úseku, kvůli technologicky náročné stavbě je však soutěžen zvlášť.

Mírné zdržení bude mít rovněž poslední mezilehlý úsek na trase do Svitav, a to léta rozporovaný dálniční obchvat Litomyšle, kvůli kterému vznikla dokonce dvě memoranda s odpůrci. Částečně se například měnilo vedení trasy. I ten se však má začít stavět do konce roku. Tendr na zhotovitele má být vypsán v nejbližších týdnech.

Vizualizace tunelu Homole na budoucím úseku D35 Vysoké Mýto - Ostrov
Tohle bude oříšek! Tunel Homole na dálnici Olomouc-Hradec dá stavbařům zabrat

V listopadu 2024 se začal stavět úsek Vysoké Mýto - Džbánov, což je vlastně dálniční obchvat Vysokého Mýta. Hotov by měl být na konci roku 2025, o pět měsíců dříve, než bylo původně plánováno. Rozestavěn je rovněž poslední úsek před Svitavami, tedy Janov - Opatovec.

Až do Svitav se tak z Hradce bez přerušení projedeme v roce 2027. Až do Mohelnice, čímž bude D35 zkompletována, pak podle plánů ŘSD o dva roky později.

Vizualizace dálnice D35 Staré Město - Mohelnice
Poslední chystaný úsek D35 k Mohelnici bude mít letos stavební povolení

Aktualizovaná mapa stavby dálnice D35, 01/24 (pro větší rozlišení klikněte):

Aktualizovaná mapa dálnice D35, 01/24Aktualizovaná mapa dálnice D35, 01/24Zdroj: ŘSD