Práce byly zahájeny začátkem letošního roku.

"Ještě před samotným zahájením stavby jsme měli obavy, jak všechny práce v době řádící epidemie zvládneme zkoordinovat. Nakonec se díky vládou nařízenému útlumu operativy ukázalo toto období jako dobrá volba. I přesto byla koordinace veškerých činností velmi náročná a vyžádala si vysoké osobní nasazení zdejšího personálu," uvádí Jiří Ševčík, předseda představenstva společnosti AGEL Středomoravská nemocniční.

Operační stoly s velkou nosností

Modernizace posunula nemocnici o patnáct let dopředu.

"Technologie po deseti letech stárnou. Zdejší sály byly rekonstruovány po sedmnácti letech provozu. Těšíme, že moderní technologie budeme zvládat a plně je využijeme," říká primář centrálních operačních sálů a chirurg Jiří Šťastný a pokračuje: "Máme zde operační stoly, které mají nosnost až 350 kilogramů. My se u nás věnujeme i bariatrické chirurgii, takže je využijeme. Kolegové například operovali pacienta vážícího 280 kilogramů. Dále bych zmínil i digitalizaci. Operatér může na obrazovkách vidět výsledky předchozích vyšetření, rentgen či ultrazvuk."

Přístroje nejnovější generace využijí anesteziologové.

"My chirurgové máme laparoskopickou věž, ortopedi zase zcela novou artroskopickou věž," uvádí primář Šťastný s tím, že díky kamerovému vybavení vsazenému v operačních lampách mohou vedoucí lékaři „živě“ sledovat jak dění na sále, tak i přímo v operačním poli, aniž by zde byli osobně přítomni.

Specifické sklo

Unikátní je antibakteriální sklo, kterým je obložen jeden ze sálů a celá jedna stěna „čisté“ chodby. „Díky speciálnímu sklu už nebudeme muset malovat stěny. Jeho hlavní přínos však spočívá v eliminaci mikroorganismů. Na operačním sále se tak významně sníží pravděpodobnost vzniku perioperačních infekcí,“ vysvětluje primář Šťastný.

Zlepšilo se i prostředí pro pacienty

Byla u výstavby a dohlížela i na rekonstrukci.

"Málokomu se podaří za svůj život, aby byl dvakrát u toho, když jsou nové nebo kompletně zrekonstruované operační sály. Myslím, že vybavení pro anesteziology i operátory je na vysoké úrovni. Výrazně se zlepšilo i prostředí i pro pacienty a také pro personál, který na sálech tráví dlouhé hodiny," neskrývala hrdost bývalá ředitelka nemocnice Marie Marsová, která je v současnosti místopředsedkyní představenstva Středomoravské nemocniční.

Dispozičně zůstalo všech pět sálů v původním stavu, nové jsou ale rozvody medicinálních plynů, elektřiny, klimatizační jednotky či LED osvětlení. Operační sály jsou nyní plně digitální, což jednak zvýší kvalitu poskytované péče a zároveň umožní využívat nejmodernějších trendů v komunikaci, a to jak v rámci prostějovské nemocnice, tak i se vzdálenými pracovišti.

Nákup nejmodernějšího vybavení

Modernizace zahrnula také nákup nejmodernějšího přístrojového vybavení, a to například pět maximálně komfortních a flexibilních operačních stolů, nové anesteziologické přístroje, monitory, laparoskopickou a artroskopickou věž či koagulační přístroje umožňující snáze zastavit krvácení.

"Stavební práce si vyžádaly investici ve výši 25 milionů korun. Dalších 65 milionů korun pak směřovalo do nákupu vybavení a přístrojů. Celý projekt byl financován z podpory dotačního programu IROP Výzvy č. 31 Zvýšení kvality návazné péče," vyčíslil Jiří Ševčík.

Centrální operační sály Nemocnice AGEL Prostějov provedly v minulých letech každoročně v průměru okolo pěti tisíc operací. „Všichni se už nemůžeme dočkat, až budeme moci opět začít naplno operovat ve stejné míře jako před covidovou érou a vrátit se k celému spektru našich výkonů. Díky modernímu prostředí to bude s o to s větší radostí,“ uzavřel primář centrálních operačních sálů prostějovské nemocnice Jiří Šťastný.