Montáž moderních reproduktorů začala v těchto dnech v olomoucké městské části Nové Sady. Technici tam na sloupy veřejného osvětlení zatím nainstalovali přibližně šest desítek přístrojů.

„Umísťujeme je do výšky čtyř metrů, aby byl zvuk optimální. Na každém sloupu jsou dva až čtyři hlásiče a přijímací jednotka. Ta přijímá signál jako klasický rozhlas a sama dává zpětnou odezvu. Zobrazí například vybití baterií nebo to, že někdo porušil kryt jednotky. V aplikaci je vidět, že má konkrétní sloup výpadek,“ popsal šéfmontér Martin Formánek.

Nesrozumitelná hlášení

Stávající výstražný systém se ve městě budoval od 70. let minulého století. V 90. letech prošel modernizací a po roce 2000 byl doplněn o sirény. Je však už hodně poruchový a údržba je stále nákladnější. Rozhlas navíc funguje jen v deseti z celkem 27 olomouckých městských částí.

Lidé si také stěžují na to, že hlášením není téměř rozumět.

„Na některých místech ve městě bylo sdělení nesrozumitelné, což je velký problém. Občané pak volají na radnici a jsou vystrašení, protože netuší, jaká informace v hlášení byla,“ vysvětlil primátor Miroslav Žbánek.

Nové hlásiče po celém městě

Výraznou změnu k lepšímu přinese nový informační a výstražný systém. Má být jedním z nejlepších v celé České republice. Během následujících tří let pokryje území města celkem 1 832 hlásičů.

„Současně probíhá také instalace serverů, anténních převaděčů a technologie, která reproduktory oživí. Celý systém bude ovládán z hlavní ústředny umístěné na operačním středisku olomouckých hasičů. Záložní ústředna bude na operačním středisku městské policie. Celkové náklady dosahují 78 milionů korun, dotace z operačního programu životní prostředí pokryje 80 procent této částky,“ upřesnil vedoucí odboru ochrany Jan Langr.

Navíc i srážkoměr

Jednotlivé městské části budou nový systém využívat rovněž jako místní rozhlas. Součástí je také srážkoměr a dvě vodočetné stanice. Jedna bude umístěna na Mlýnském náhonu nedaleko služebny městské policie, druhá na mostu v Bystrovanech. „Staré drátové rozhlasy už jsou za hranicí životnosti a budou demontovány. Část sirén zatím ponecháme jako zálohu,“ dodal Jan Langr.

Síť moderních hlásičů vítají například obyvatelé olomoucké městské části Černovír, kterou v minulosti zasáhly ničivé povodně. „Je to určitě dobrý krok k tomu, aby se v případě ohrožení nebo jiné mimořádné situace dostaly k občanům informace o tom, co se děje a jak mají postupovat.

Zatím pravidelně probíhá jenom zkouška sirén. Městský rozhlas tady už dlouho nefunguje. Je dobře, že se moderní hlásiče budou na území celého města instalovat,“ poznamenal předseda komise městské části Jan Smejkal.