Všechny exponáty jsou dílem modeláře a sběratele Jana Volného z Litovle. První americké modely začal stavět podle filmů a videí, které byly za minulého režimu k dispozici.

„V osmdesátých letech nebylo ani moc knih, ze kterých bych mohl čerpat, kreslit modely a kopírovat podklady,“ vzpomínal Jan Volný na složité začátky, kdy se pustil do výroby maket historických lokomotiv, které jezdily na slavné Pacifické železnici.

Modely vlaků vyrábí ze dřeva, překližky a drátů. Ve sbírce má sedmašedesátiletý nadšenec už na 30 lokomotiv a 15 vagónů. Jedna zabere stovky hodin práce. Měsíc podle modeláře trvá, než si vyrobí vlastní plánek. „Lokomotiva je postavena v měřítku 1:26, měří okolo 75 centimetrů,“ popisoval Jan Volný, jenž je původní profesí stolař.

Od své první americké makety z období osídlování západu dnešních Spojených států amerických, která nesla jméno Jupiter a jezdila u společnosti Central Pacific Railroad v roce 1855, se litovelský modelář postupně dostal k mašinám vyrobeným Škodou Plzeň.

„Divoký západ je sice mou velkou láskou a inspirací, ale vyčerpal jsem náměty. Tak jsem se začal věnovat škodovkám,“ usmál se Jan Volný.

Ve výstavních prostorách Turistického informačního centra Litovel jsou exponáty ke zhlédnutí až do 30. srpna. Vstupné je dobrovolné.