Do léta by systém měl fungovat pro časové jízdenky (týdenní, měsíční…), jednorázové jízdné má být možné nahrát do mobilu příští rok.

Olomoucký kraj nyní hledá cestující, kteří by byli ochotní ve zkušební režimu aplikaci MobilOK otestovat. Odměnou jim bude 75 procentní sleva z jízdného.

A jak má nová aplikace vypadat v praxi? Po registraci si cestující v e-shopu koupí týdenní nebo měsíční jízdenku a nahraje se mu kupon do mobilního telefonu. Poté se mu v telefonu zobrazí kód, který už teď dokáží všichni dopravci v rámci KIDSOK „přečíst“.

Mobilní aplikace podporuje dva způsoby odbavení.

„Ve vlacích Českých drah a v olomoucké městské hromadné dopravě to bude prostřednictvím QR kódů. V autobusech příměstské dopravy budou cestující odbavováni díky takzvanému dynamickému grafickému prvku,“ vysvětlila mluvčí hejtmanství Eva Knajblová.

Sleva pro zkušební piloty

Testovat novou mobilní aplikaci, která umožní elektronické odbavení cestujících ve vlacích a autobusech a zároveň ušetřit 75 procent z ceny jízdného, teď mohou zájemci z řad veřejnosti.

Stačí vlastnit mobilní telefon na platformě Android nebo iOS a pravidelně jezdit autobusem či vlakem na území Olomouckého kraje. Do testování se mohou zapojit dvě stovky dobrovolníků.

Spuštění nové mobilní aplikace v rámci KIDSOK se plánuje od dubna letošního roku.

„Měla by v rámci elektronického odbavení cestujících sloužit jako identifikátor jízdních dokladů. Cestující ji zatím nikde nenajdou, ale dostáváme se do fáze zkušebního provozu. Hledáme 200 lidí, kteří ji budou pro nás testovat. Dostanou za to slevu 75 procent z ceny jízdného na dobu dvou měsíců,“ informoval o připravované novince náměstek hejtmana pro dopravu Jan Zahradníček.

Cestující, kteří se chtějí do testování mobilní aplikace zapojit, se podrobnosti dozví na webových stránkách www.kidsok.cz. Zaregistrovat se tam mohou až do konce tohoto týdne.

„Potřebujeme studenty, lidi v produktivním věku i seniory. Stačí, když na webu vyplní krátký dotazník. Do něj napíší typ mobilního telefonu a uvedou odkud a kam pravidelně jezdí. Rádi bychom v rámci testování obsáhli co největší území Olomouckého kraje. Chceme, aby si novou aplikaci předem vyzkoušeli také řidiči autobusů a byli připraveni na to, že bude od dubna spuštěn takzvaný ´ostrý ´ provoz,“ vysvětlila ředitelka KIDSOK Kateřina Suchánková.

Na konci dvouměsíčního testovacího období bude dobrovolníkům, kteří se do testování mobilní aplikace zapojí, zaslán jednoduchý dotazník spokojenosti.

„Díky němu pak aplikaci případně ještě ´doladíme´,“ poznamenala ředitelka KIDSOK.

Nová aplikace by měla pro všechny cestující, kteří využívají týdenní nebo měsíční jízdenky, fungovat od 1. dubna letošního roku. Pro jednorázové jízdenky se počítá se spuštěním nejdříve od roku 2021.