„Fenky mohou být staré odhadem pět a dva roky. Obě nedávno rodily, jedna nemá vytažené stehy po císařském řezu,“ ukazovala jizvu vedoucí olomouckého útulku Ligy na ochranu zvířat ČR Hana Dědochová. „Psi neměli odpovídající péči. Mladší fena má viditelné kožní problémy a je bázlivá,“ popisovala.

Feny byly s odstupem dvou dnů odchyceny v obci na Prostějovsku.

„Nikdo je tam neznal. Psi běhali po vesnici. O víkendu proběhl odchyt mladší feny a druhou v pondělí dovezla do útulku místní obyvatelka,“ sdělila Dědochová.

Obě mladé jezevčice sice jsou očipované, ovšem podle vedoucí útulku nefigurují v žádném registru.

„Je to chyba systému, který není dotažený. Takto nezjistíme, komu nalezený pes patří a podmínky chovu, zda se nejednalo o množírnu, což se v tomto případě skutečně nabízí,“ poukázala.

Fenky jsou v karanténě, v těchto dnech absolvují veterinární vyšetření, a pokud se nepřihlásí jejich majitel, nebo majitelé, budou podle Dědochové v případě dobré kondice dány k adopci.

Chovatelka čtyřiceti psů

V olomouckém útulku se nyní starají o tři jorkšírské teriéry z jižních Čech, kde byla zvířata na základě správního rozhodnutí odebrána majitelce.

„Chová na čtyřicet psů. O pejsky, kteří byli odebráni a umístěni k nám, se soudí,“ popisovala Hana Dědochová další problematický případ.

Krajská veterinární správa v poslední době neřešila na území Olomouckého kraje takzvanou množírnu psů.

„Letos ani v minulém roce jsme nic takové neobjevili a nešetřili. Co ale stále řešíme, je přeprodávání psů na Šternbersku a Uničovsku,“ poukázala Hana Brázdová, ředitelka Odboru ochrany zdraví a pohody zvířat Krajské veterinární správy pro Olomoucký kraj.

Zoufalé případy

Policie nejprve případ vyšetřovala jako množírnu, což se neprokázalo. Skupina sociálně slabších obyvatel během pandemie covidu využila zvýšené poptávky po domácích mazlíčcích a štěňata sháněla kde se dalo. Nakupovala je po celé České republice i na Slovensku. Šlo zejména o nechtěné vrhy.

Štěně následně prodejci nabídli se ziskem přes internet. K samotné předávce využívali takzvané „bílé koně“.

Kriminalisté zachytili celkem 700 inzerátů. Policie postupně obdržela přes 30 trestních oznámení. Většinou se jednalo o majitele štěňat, která uhynula na nebezpečnou parvovirózou. Kauzu organizované skupiny nakonec odložili s tím, že trestný čin nebyl spáchán.

„Stále se objevují nové případy, zoufalé případy, kdy kupující dali třeba deset tisíc za pejska, další tisíce pak vydali u veterináře a štěně jim nakonec uhynulo,“ uvedla Brázdová.

Že nekalé obchodování se psy na Šternbersku a Uničovsku neskončilo, potvrdila vedoucí odboru životního prostředí šternberského městského úřadu Jarmila Martinátová.

„Od pondělí řešíme další případ, který nám byl postoupen policií. Jedná se o kupující z Valašska, kteří psa koupili ve Šternberku u sportovní haly,“ kroutila hlavou nad lehkomyslností zájemců o psa.

Městský úřad ve Šternberku v kauze doposud uložil deset pokut. Ty může ukládat pouze při prokázání prodeje na veřejném prostranství. Částky se pohybovaly kolem 15 tisíc korun. Další sankce uložila veterinární správa, když zjistila, že pes nebyl očipován a neměl povinnou vakcinaci.

Evidence? Až příští rok

V souvislosti se snahou vymýtit množírny a nekalé obchodování se psy chovanými ve špatných podmínkách platí povinnost chovatelů nahlásit chov více než tří fen starších 12 měsíců. Legislativa přitom nerozlišuje mezi fenami nalezenci a fenami s PP.

„Zodpovědní chovatelé tuto povinnost plní. Ti, co se vymykají, to neřeší. Dotyčný chovatel je v případě zjištění pokutován,“ uvedla Hana Brázdová.

Chovatel, který nesplní oznamovací povinnost může dostat pokutu až do výše 50 tisíc korun.

Od ledna 2020 musí být pes povinně očipován, přesněji povinné očkování psa proti vzteklině je platné pouze v případě, že je pes označený mikročipem.

Od letoška měla začít fungovat v České republice Centrální evidence psů. Reálným datem, kdy by plnohodnotná verze této evidence měla být spuštěna, je rok 2023.

Olomoucký útulek

Olomoucký útulek Ligy na ochranu zvířat ČR se v současnosti stará o více než pět desítek zatoulaných nebo opuštěných psů. Před dvěma roky přišel o smlouvu s městem Olomouc, které se dohodlo s novým poskytovatelem těchto služeb, společností AJSHA Čechy pod Kosířem.

Útulek v Neředíně uvítá podporu milovníků zvířat. Ti nyní mohou přispět například zakoupením „jorkšíří“ edice s fotografiemi svěřenců zachráněných z množírny na jihu Čech. Více o charitativní akci a možnostech podpory na webu útulku