Při policejní razii v dubnu byla na místě odebrána téměř stovka psů, kteří chovatelce a překupnici sloužili jako továrna na peníze. Tři desítky psů z odhalené množírny se nyní zotavují v útulku v olomoucké části Neředín.

„Celá přístavba budovy je nyní pro smečku z množírny. A to jich je už jen polovina. Původně jsme měli šedesát z bezmála stovky psů, kteří potřebovali pomoc. Část si jich následně převzaly další útulky,“ ukazuje vedoucí olomouckého útulku Ligy na ochranu zvířat Hana Dědochová prostory, kde pobíhají poštěkávající štěňata a krčí se feny s nakojenými potomky.

„Co si zažili… Nebo nezažili?“ kroutila hlavou ochránkyně zvířat a popisuje šok, který v tomto týdnu zažívali chlupáči, když se poprvé ocitli v trávě.

Kavalíři, čivavy, pudlíci nebo maltézáčci pocházejí z množírny, která byla odhalena v jedné obci na Olomoucku.

Bližší informace k místu, kde fenky fungovaly jako továrny na peníze, policie ani ochránci zvířat nesdělují kvůli probíhajícímu vyšetřování celé kauzy, ve které již kriminalisté z 5. oddělení obecné kriminality Obvodního ředitelství Prahy IV. zadrželi a obvinili dvojici žen.

VIDEO: Zásah policie v množírně štěňat na Olomoucku 

Zásah policie v množírně štěňat v obci na Olomoucku | Video: Policie ČR

Sedmašedesátileté chovatelce z Olomoucka a pětaosmdesátileté překupnici z Prahy hrozí za týrání zvířat, chov zvířat v nevhodných podmínkách a neoprávněné podnikání trest odnětí svobody v délce až šest let.

„Výživově na tom pejsci nebyli nejlépe, měli parazitární onemocnění a s tím související průjmy, některé čeká menší operace,“ přibližuje Hana Dědochová z olomouckého útulku některé problémy psů odebraných z množírny.

O zachráněné psy je velký zájem

O zachráněné psy z množírny z Olomoucka je podle Hany Dědochové v útulku nyní velký zájem. Jedná se o atraktivní menší plemena a hlavně štěňata. O některé kavalíry se hlásí i pět zájemců o adopci.

„Po právní stránce je bude možné vydat, ale musíme je doočkovat, očipovat, někteří jsou stále v léčbě. U štěňátek hraje roli věk, některá ještě musejí zůstat u matky. Aktuální informace budeme průběžně zveřejňovat na našem webu,“ dodala Hana Dědochová s tím, že zájemci nejprve musejí vyplnit dotazník a pracovníci útulku se následně doptají na budoucí zázemí pejska, zkušenosti s chovem psů a podobně.

Požírali výkaly, byli nemocní

Kriminalisté se začali zabývat podezřením na týrání zvířat v průběhu loňského roku, kdy obdrželi trestní oznámení podané neziskovou organizací na ochranu zvířat. Další informace získali i od týmu, který natáčel dokument o týrání zvířat.

Kriminalisté zjistili, že sedmašedesátiletá žena v malé obci v Olomouckém kraji ve svém domě chová psy, kteří sloužili výhradně k množení a následnému prodeji štěňat.

„Zvířata byla chována v několika místnostech rodinného domu, ve zcela nevhodných podmínkách. Matky s čerstvě narozenými štěňátky žily s několika dalšími psy v jedné místnosti, bez možnosti klidu a odpočinku. Psi bydlící v domě žili mezi výkaly, které požírali. Další psy žena chovala v kotcích na zahradě a to taktéž v nevyhovujících podmínkách. Na malém prostoru v zamřížovaném kotci žilo několik psů, kteří měli špatný výživový stav, zanedbanou srst pokrytou výkaly, většina z nich trpěla stomatitidou, záněty spojivek a mnoha dalšími chorobami. Odrozená štěňata rasy čivava, jorkširský teriér, maltézský psík, pudl a kavalír king Charles Španěl, pak putovala k prodeji do Prahy,“ popisovala policejní mluvčí Eva Kropáčová.

Prodej štěňátek podle policie zajišťovala „obchodní partnerka“ v Praze.

„Pětaosmdesátiletá žena se starala o zveřejňování inzerátů s nabídkou štěňat na mnoha internetových prodejních portálech, jednala se zájemci a následně domlouvala předání zvířat na chodbě rodinného domu,“ sdělila policie.

Feny porodily stovky psů

Razie na obou místech proběhla počátkem dubna. V domě, kde probíhalo množení psů, bylo nalezeno a za asistence státní veterinární správy odebráno celkem třiadevadesát psů, z nichž bylo přibližně třicet štěňat určených k prodeji.

„V rodinném domě v Praze odebrali dva psy, kteří byli již připraveni na předání zájemcům. Všechna zvířata si za asistence státní veterinární správy převzali do péče pracovníci neziskových organizací s nutností okamžitého převozu k veterinárnímu ošetření,“ informovala policejní mluvčí.

Ženy podle kriminalistů na množírně vydělávaly minimálně rok. Feny porodily stovky psů a „podnikatelky“ si přišly na přibližně jeden milion korun.

Nekupujte štěňata z těchto zdrojů

Ochránci zvířat znovu apelují, aby zájemci o štěně nekupovali budoucího člena rodiny z podobných zdrojů.

„Zrovna včera jsem narazila na sociální síti na reakci, jak paní má pejska s PP a štěňátko je zdravé. Připsala jsem: jestli si myslí, že má šťastného (a zatím zdravého) pejska, tak matka tohoto štěněte je stále v těch čtyřech temných stěnách, a pokud je ještě schopna, stále rodí… Tito lidé jsou zaslepeni a přesvědčeni, že zachránili pejska. Naopak. Čím více bude podobných lidí, tím častěji budou tyto feny rodit. Když bude poptávka, bude nabídka. A pokud se tato štěňátka prodávají za 10 až 14 tisíc, je to pro tato individua zatraceně dobrý přivýdělek,“ dodala Hana Dědochová.

Náklady na veterinární a následnou péči o pejsky z množírny se podle policie vyšplhaly na stovky tisíc korun. V případě, že někdo chce přispět na pomoc útulkům, v Olomouci může na transparentní účet. (Liga na ochranu zvířat ČR místní organizace Olomouc, IČO: 62335791, se sídlem Olomouc-Neředín č. p. 726, transparentní účet: 776655733/5500)