Největší z nich, Všeobecná zdravotní pojišťovna, se ale brání a namítá, že úhrady stanovuje ministerstvo zdravotnictví a ve Sbírce zákonů jsou většinou až po Novém roce.

„Cenový dodatek nemá snad nikdo s žádnou pojišťovnou. Existuje sice úhradová vyhláška, ta ale nebyla konkretizována na jednotlivá pracoviště. Ke dnešnímu dni tedy nikdo nevíme, za kolik děláme,“ kritizoval ve středu olomoucký praktický lékař Igor Mazoch.

„Údajně byly některé výkony vyňaty z kapitace. Oficiálně nám ale nikdo žádné informace neposkytl, takže nevíme, co máme a nemáme vykazovat,“ uvedl s tím, že lékařům byly předloženy rámcové smlouvy, jejichž znění s nimi nikdo neprojednal.

Podle něj takovou nejistotu, která se navíc každoročně opakuje, pociťují i samotní pacienti: „Vede to k rezignaci na rozvoj praxe, na vztahy s pojišťovnami. Hlavně vás práce v takových podmínkách přestane bavit, což v důsledku pozná pacient na přístupu,“ reagoval Mazoch. Projevuje se to rovněž v nezájmu mladých lékařů postavit se do první linie ve zdravotnictví.

Lékaři nevylučují protesty. Poukazují na to, že smluvní dodatky dostávají na poslední chvíli nebo dokonce po zahájení období, kdy má nová dohoda platit, opakovaně každý rok. „Je možné, že pohár přeteče, i když zavřením ordinace si nikdy žádný doktor nepomohl,“ reagoval Mazoch.

„Pokud ale budou zodpovědní činitelé dále lékařům komplikovat život, pokud stát bude rezignovat na rozpadající se primární péči, můžeme mít v budoucnu problém my všichni jako pacienti. Lékař z nemocnice terén objíždět nebude, specialista se většinou logicky specializuje ve svém oboru, zaměstnanec bude pracovat jen do výše svého platu a cizinec se česky rychle nenaučí,“ povzdechl si lékař, který stanul ve vedení nedávno vzniklého družstva Moravských lékařů.

Podle mluvčího VZP Jiřího Roda je základní problém v termínech pro dojednávání úhradových dodatků v tom, že úhrady stanovuje vyhláškami ministerstvo zdravotnictví, a ty jsou vydávány pravidelně až v posledních prosincových dnech. Ministerstvo se však do včerejšího večera nevyjádřilo.

„Proběhla jednání mezi VZP a Sdruženími praktických lékařů a dohodli jsme se. Dohoda ale byla podepsána také až koncem prosince. Protože byla v rámci ní domluvena řada změn v úhradách, například vyjmutí některých výkonů z kapitace či úhrada očkování a prevence vyšší hodnotou bodu, bylo také nutné zajistit po technické stránce její realizaci. Nyní už je ale vše připraveno a příkaz k úhradě byl odeslán na krajskou pobočku,“ upokojil lékaře Rod.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z OLOMOUCKA

Moje OlomouckoSportKulturaPodnikáníČerná kronika