Nejvíce lidí akci navštívilo v sobotu, kdy hanáckou metropoli obsadilo tisíce půlmaratonců. I oni rádi ochutnali, přestože před sebou měli 21 kilometrů běhu.

„Nevím, jak dlouho budu na trati. Večer už tady může být zavřeno, takže se najím teď. Ale nebudu to přehánět, na závod budu ready,“ řekl čtyřiatřicetiletý Karel z Přerova, kterého kromě půlmaratonu čekal i rodinný běh s třináctiletým synem. Jejich taktika byla jasná – posilnit se a nejpozději dvě hodiny před startem závodu zahájit půst. To ostatní návštěvníci festivalu se šetřit nemuseli, a tak klidným tempem putovali od stánku ke stánku.

„Tohle je můj třetí burger. Ale jsem tu teprve půl hodiny, ochutnávka určitě nekončí,“ usmíval se mladík sportovnější postavy, v jehož rukou miniburger připomínal jednohubku.

dm rodinný běh v rámci olomouckého půlmaratonu 2019
Rozžhavený rodinný běh Olomoucí zvládly čtyři tisíce lidí
Litovel Free Fest 2019
Free Fest v Litovli lákal na dobré jídlo, pití i kvalitní muziku. Zadarmo!

Frčely i lanýže

Milovníky dobrého jídla lákaly hlavně netradiční kousky. Například u stánku Bob’s Beef Burger z Frýdku-Místku frčely lanýže.

„Podle reakcí lidí chutnají všechny, ale lanýžový zaujal zatím nejvíce našich zákazníků,“ shodla se čtveřice mladých sympaťáků, kteří prezentaci svých výrobků pojali vskutku originálně. Oděni v černém, na hlavě klobouk nebo cylindr, po vzoru kamelotů hlásajících novinky z tuzemska i ze světa oslovovali potencionální zákazníky.

„V Olomouci jsme podruhé. Letos objíždíme všechny festivaly, zamíříme i na Slovensko,“ prozradil za sehraný tým Jan Šimek.

Zástupci stylové restaurace Imrvere z Frýdlantu nad Ostravicí zase nabízeli hamburgery s vajíčkem a ananasem. Odpůrci tropického ovoce na pizze tak nejspíš dostali nový námět k debatám.

Před hlavním vstupem do Šantovky nešlo přehlédnout zmrzlinového rebela. Gurmánský zážitek zchladil v horkém dni všechny, kdo si přímo před vlastníma očima nechal na ledové pánvi vyrobit čerstvou zmrzlinu ze smetany a vybraných ingrediencí.

Poslední den festivalu ovlivnilo nepříznivé počasí. Po poledni se z nebe spustila průtrž mračen doprovázená hromy a blesky. Lidé zahájili úprk pod střechu obchodního centra, kde museli vyčkat téměř hodinu. Z některých prodejců hamburgerů se stali číšníci a objednávky ochotně nosili zákazníkům z venkovních prostor dovnitř. Sluníčko si ale našlo cestu ven z oblačného bludiště a odpoledne se venkovní posezení opět zaplnilo.

Burger Street Festival Olomouc je možné navštívit až do nedělních 21 hodin.

Topinka s lilkovým tatarákem
Veggie fest lákal na dobroty bez masa. Ochutnejte i vy, aspoň díky fotkám
Olomoucký půlmaraton 2019
Olomoucký půlmaraton 2019: najdete se?