Na stole je však návrh podstatně vzhlednější instalace v podobě mlžné brány s popínavými rostlinami. Pokud se podaří získat podporu a finance, za dva tři týdny by se mohla objevit na Horním náměstí.

Populární mlžítka rozprašující osvěžující mlhu instalují radnice po celém Česku hlavně na rozpálená náměstí, kde z dlažby a budov sálá do okolí teplo a pocitová teplota je zde výrazně vyšší než v zeleni na periferii. V Olomouci odpoledne umístil magistrát na Horní náměstí dvě mlžítka.

„Kolemjdoucí se mohou alespoň malinko osvěžit. Jedná se o provizorní řešení,“ uvedl Radim Schubert z odboru kultury a cestovního ruchu magistrátu.


Nahrává se anketa ...

Bylo to potřeba. Český hydrometeorologický ústav naměřil v Olomouci-Holici nový teplotní rekord s datem 10. července – 33,8 stupně Celsia. Ten dosavadní z roku 2002 byl 33,6.

Na rozpáleném Horním náměstí však byla pocitová teplota ovlivněná žárem dlažby a okolních budov výrazně vyšší.

Stávající olomoucká mlžítka mají podobu stojanového ventilátoru se zásobníkem na vodu a rozprašovačem vodní mlhy.

„Řešíme již novou instalaci v podobě mobilní brány, kterou bude ze dvou stran tvořit žebřík s popínavými rostlinami, abychom na náměstí dostali také prvek zeleně,“ přiblížil Schubert.

Během dvou tří týdnů

Brána s rostlinami a vodní mlhou by měla mít vnější rozměry 4 x 3 metry. Cena jedné je něco přes 100 tisíc korun.

„Je to na stole. Řešení bychom byli schopni realizovat během dvou tří týdnů,“ dodal Radim Schubert.

Všechny instalace, byť jen dočasné, v této části Olomouce však musí projít schvalovacím procesem a musí splňovat takové nároky, aby je odsouhlasili památkáři.

Současně odbor kanceláře architekta města hledá dlouhodobé řešení. Podobu a konkrétní umístění příjemného osvěžení v nejcennější části Olomouce s vysokými nároky na kvalitu mobiliáře.

„Proběhla jednání s autory úprav náměstí a chystáme jednání s památkáři. Cílem je najít kvalitní řešení, které odpovídá hodnotám náměstí,“ uvedla Jana Křenková z odboru kanceláře architekta města.