V krajském městě však tuto možnost osvěžení místní a turisté nemají. Zatím.

Technické služby připravují varianty a pokud dají památkáři zelenou, mohla by osvěžovadla fungovat na Horním a Dolním náměstí.

„Na příští rok chceme připravit projekt mlžítek do centra města. Chystáme aktuálně potřebné podklady, aby to prošlo,“ sdělil Olomouckému deníku provozně-technický náměstek Technických služeb města Olomouce (TSMO) Michal Kollár.

Tramvaje DPMO. Ilustrační foto
Olomouc nakoupí 9 nových tramvají, za více než čtvrt miliardy

Jedno na Horním, jedno na Dolním

TSMO podle něj pracují s podobou ve tvaru mlžné brány s tryskami, které rozprostírají vodní mlhu.

„Je verze jedno na Horním a druhé na Dolním náměstí. Situovat je musíme v místě, kde máme přístup k vodě,“ popisoval záměr.

Horní a Dolní náměstí jsou součástí městské památkové rezervace, kde jakékoliv instalace podléhají schválení orgánem památkové péče.

„Budeme mít několik variant a s tím půjdeme jak za památkáři, tak na útvar hlavního architekta. Je to celkem složité. Uvidíme, co se podaří nebo nepodaří prosadit,“ dodal náměstek.


Nahrává se anketa …

Na obou historických náměstích v Olomouci se lidé ve vedrech zastavují u kašen s vodou a využít mohou i dvě pítka.

TSMO i letos v létě nasadily kropicí vozy, i když ne v takové míře, jak byli lidé zvyklí v minulosti.

„Využíváme je zejména kvůli snížení prašnosti. Efekt nějakého osvěžení, zvlhčení rozpálených ulic, je velmi krátkodobý. Navíc je v těchto suchých týdnech opravdu potřeba šetřit s vodou,“ poukázal Michal Kollár.

Ilustrační foto
Za kolik na koupaliště na Olomoucku? Tady je srovnání cen

Vlna veder končí, na chvíli

Zatím poslední varování ČHMÚ před vysokými teplotami na Olomoucku platí v pondělí od 12. do 21. hodiny.

V úterý vlna veder skončí. Fronta přinese ochlazení a srážky. V úterý odpoledne a večer budou místy přeháňky nebo bouřky, teploty ještě do 26 stupňů.

Biotop Burk, který má vyrůst mezi Velkou Bystřicí a Hlubočkami. Aktuální vizualizace, červenec 2023
Nové koupaliště u Hluboček již řeší stavební povolení. Kdy biotop Burk otevře?

Ve středu bude zataženo na většině území déšť nebo přeháňky. Od západu postupně ustávání srážek a ubývání oblačnosti. Nejvyšší denní teploty klesnou na 20 stupňů.

„Ve čtvrtek bude polojasno až oblačno. Ojediněle, během dne místy přeháňky. Nejnižší noční teploty 13 až 9, nejvyšší denní teploty 19 až 23,“ sdělil Zbyněk Návrat z ostravského předpovědního pracoviště ČHMÚ.

Předpověď na pátek naznačuje převážně oblačno, zpočátku ojediněle slabý občasný déšť. Teploty odpoledne půjdou k 27 stupňům.