Loni navštívilo Mladečské jeskyně celkem 17 999 návštěvníků, o 3 134 zájemců méně než v roce předchozím.

„Přišli jsme zejména o jarní výletníky, školy zrušily oblíbené výlety, cizinců přijelo minimum,“ okomentoval statistiky mluvčí Správy jeskyní ČR Pavel Gejdoš.

Ne všechny měsíce byly pro zástupce podzemního dobrodružství vyloženě špatné. Během léta, kdy se opatření dočasně zmírnila, zájem o prohlídku značně vzrostl.

„V červenci přišlo o 17 a v srpnu dokonce o 21 procent návštěvníků více než v roce 2019,“ doplnil Gejdoš.

Lidé mířící do jeskyní v Mladči se už loni setkali s novinkami; ať už vynucenými, nebo dlouho plánovanými. Tou nejvýraznější byla možnost zakoupit vstupenky na vybrané prohlídky přes internet. Systém se prý osvědčil, takže lze předpokládat, že online rezervaci bude moci veřejnost využívat i nadále.

„Na novou sezonu jsme samozřejmě připraveni, ale kdy začne, nikdo neví,“ uvedla Drahomíra Coufalová, vedoucí Mladečských jeskyní.

Lužní les, CHKO Litovelské Pomoraví, 2. března 2021
Do Pomoraví už dorazilo jaro, rozkvetly sněženky. Podívejte se

Kromě samotných chodeb s bohatou krápníkovou výzdobou přítomní jistě ocení i expozici Příroda a člověk.

V závěru uplynulého roku se podařila nainstalovat další dioráma, konkrétně dvě plastiky kromaňonského člověka včetně kresby zubra na skalní stěnu. Zbývající dvě diorámy budou doplněny v příštím roce.

Původně už ale měla být expozice kompletní.

„Za firmu, která nedokončila dojednané, byl vybrán nový dodavatel. Ten zajistí instalaci diorám,“ objasnila důvod zdržení Coufalová.

Součástí Přírody a člověka je také prezentační sál před vstupem do jeskyní. V místnosti s obrazovkou a informačními panely si návštěvníci mohou krátit čekání na svého průvodce sledováním naučných videopořadů o této významné archeologické a paleontologické lokalitě.