V olomoucké zoo na Svatém Kopečku proto byl pořádný důvod k oslavám, když na svět přišlo mládě lenochoda dvouprstého.

Den nato, co se chovatelé s dlouho vyhlíženým miminem pochlubili, nečekaně uhynulo a fanoušky prastaré živočišné skupiny chudozubých ovládl smutek.

Mládě v polovině listopadu přibylo ke třem dospělým lenochodům.

Mladý, z Polska přivezený sameček Indy se očividně činil.

Samička Pepina rodila poprvé, proto ošetřovatelé napjatě sledovali, jak se k potomkovi bude chovat.

„Projevila se jako trpělivá matka. Vše zvládala dobře – u zvířat v zajetí je vždy trochu otázka, jak to bude fungovat,“ popisovala mluvčí zoo Karla Břečková.

Kolem rodinky chodili všichni po špičkách. Křehké mateřské pouto nikdo nechtěl narušit. Mládě se jevilo, že je v pořádku. Vše vypadalo slibně.

V minulém týdnu však nečekaně uhynulo.

„Nevíme, co se stalo. Příčin může být několik. Je otázkou, zda matka měla dostatek mléka, mládě také nemuselo být zcela v pořádku, což jsme nevěděli, jelikož jsme ho nechtěli odebírat od matky. Nestalo se nic, co by bylo na první pohled viditelné, například úraz,“ uvedla ke smutné události.

Slavný Bohouš

O odchov mláďat tohoto pozoruhodného druhu zvířat se olomoucká zoo pokouší již několik let.

V minulosti se už její lenochodí samice staly matkami. První pár získala v roce 2004 nákupem zvířat importovaných z Jižní Ameriky.

„Bohužel se samec o páření příliš nezajímal, a proto jsme požádali kolegy ze zoo v Ústí nad Labem o připuštění samice Oliny. Akce se zdařila a u nás se v roce 2009 narodil první lenochodí sameček,“ vzpomínala.

Zoo chtěla získat vlastního chovného samce, ten ale tehdy v rámci evropských zahrad nebyl k dispozici. Proto přivezla druhý pár lenochodů přímo z jejich domoviny.

„Koncem srpna 2009, jen několik dnů po jejich příjezdu, mladá samice, která nebyla dostatečně aklimatizovaná, porodila mládě. I po opakovaném pokusu o vrácení, se o něj ale odmítala starat,“ vzpomínala Břečková.

Tehdy přišel na svět slavný Bohuš, který byl odchován ošetřovatelkou.

„Stal se mediálně nejznámějším zvířetem v historii olomoucké zahrady,“ připomněla obletovaného Bohouška, který se zabydlel u ošetřovatelky.

V roce 2013 původní samička Olina odjela znovu na připuštění do Ústí nad Labem. Tam zůstala a porodila několik mláďat.

Do olomouckého, Jihoamerického pavilonu, se ovšem vrátila její první dcera Pepina.

Padli si do oka

„V roce 2016 jsme přivezli i mladého nadějného samce Indyho z Waršavy,“ uvedla mluvčí zoo.

Právě od Pepiny a Indyho si chovatelé slibují nejvíce. I když jejich první potomek žil velmi krátce, lenochodi v sobě jednoznačně našli zalíbení a jejich lásce není konec.

„Padli si do oka. Perspektiva, že se podaří odchovat mládě lenochoda dvouprstého, je v jejich případě velká,“ potěšila posmutnělé obdivovatele těchto zvířat.

Zoo odhaduje, že radostnou událost u olomouckých lenochodů lze očekávat nejdříve v roce 2019.

„Samice se musí dostat do říje a je otázka, jak rychle se to povede, ale hlavně březost u tohoto druhu trvá 11 měsíců,“ vysvětlovala Břečková.