V pracovní neschopnosti bude podle ošetřujících lékařů ještě několik týdnů. Zkušený pedagog teď zvažuje, zda se po tak otřesném zážitku mezi učně ještě vrátí.

PSALI JSME: Student v Olomouci zbil učitele, ten skončil v bezvědomí 

Podle vedení školy jste měl se žákem, který vás na konci dubna fyzicky napadl, běžný a standardní vztah. Proč vás tedy tak brutálně napadl?
Chlapce jsem učil instalatérskou praxi od února, v prvním pololetí měl třídu jiný mistr. Ten mi tehdy řekl, že si mám na něj dávat pozor, protože jsou s ním problémy. Mě se ale ten žák od začátku jevil spíše jako zakřiknutý a moc jsem tomu, že je darebák, nevěřil. Při práci byl vždycky jeden z posledních, velice zaostával a dělal všechno až na poslední chvíli. Měl jsem z toho pocit, že je ve srovnání s ostatními nějak handicapovaný a tak jsem se mu snažil co nejvíc pomáhat.

Postupně se situace změnila k horšímu?
Začal dělat neplechu, ale já ho pořád ještě nepovažoval za nějakého darebáka. Myslel jsem si, že ho k tomu spíše navádějí ostatní. Když jsem mu ale něco připomněl nebo vytkl, tak na mě byl drzý. Snažil se všechno svádět na ostatní, zpočátku jsem mu to věřil. Později na mě byl sprostý, několikrát se na mě utrhl a použil ty nejvulgárnější výrazy. Během praxe vykřikoval, opakovaně svévolně opouštěl dílnu a vulgarismů stále přibývalo, takže po čase ode mě dostal důtku. Naposledy se už choval doslova nenormálně. Byl vzteklý, plival kolem sebe, do všeho kopal. Osobně si myslím, že to napadení je odplata za udělenou důtku.

Co si vlastně z toho útoku pamatujete?
Když ve čtvrtek 30. dubna odpoledne praxe skončila, řekl jsem žákům, že už mohou odejít domů. Vždycky po praxi ale dělali na chodbě nepořádek, tak jsem je šel raději zkontrolovat. Ten chlapec už tam na mě čekal. Pamatuji si, že jsme stáli naproti sobě a najednou jsem viděl, jak mu směrem ke mě vyletěla ruka. Pak si na nic nevzpomínám, upadl jsem do bezvědomí. Vybavují se mi až okamžiky, kdy už jsem byl v sanitce. Myslím si, že mě neudeřil jen prázdnou pěstí, ale že měl něco v ruce. Mám na těle také podlitiny po kopání, svědčí to o tom, že jsem nedostal jen jednu ránu pěstí.

Jaká zranění jste utrpěl a jak dlouho ještě budete v pracovní neschopnosti?
Teprve teď se zjistilo, že nemám zlomené jen jedno, ale hned čtyři žebra. Měl jsem otřes mozku, po těle mám spoustu podlitin a také sešitý horní i dolní ret. Nejvíce bolestivá jsou ta zlomená žebra. Po napadení jsem strávil pět dní v nemocnici. V domácím léčení budu podle lékařů ještě několik týdnů. Otřesený jsem také psychicky, něco tak hrozného se mi za celou praxi ještě nestalo. Tak brutální útok od žáka jsem opravdu nečekal.

CELÝ ROZHOVOR s napadeným mistrem o dnešních učních, agresivitě i přístupu vedení školy najdete
ve ČTVRTEČNÍM TIŠTĚNÉM VYDÁNÍ Olomouckého deníku 14. května